Fałszywy policjant z z Warszawy oszukał sądeczankę. Straciła 29 tys. zł

Fałszywy policjant z z Warszawy oszukał sądeczankę. Straciła 29 tys. zł

68-letnia mieszkanka powiatu nowosądeckiego straciła 29 tys. złotych. Mężczyzna przedstawiający się jako policjant wmówił kobiecie, że jej oszczędności są zagrożone przez hakerów, a udział w policyjnej akcji pomoże je ochronić.

25 sierpnia około godziny 11:30 do 68-latki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Policji. Wmówił rozmówczyni, że jej konto w banku zaatakował haker, ale zgromadzone oszczędności udało się zablokować i że potrzebna jest współpraca z jej strony. By uwiarygodnić swoją historię oszust kazał kobiecie wybrać numer 997 lub 112 nie przerywając rozmowy. Wówczas drugi z mężczyzn potwierdził wersję oszusta. Fałszywy mundurowy polecił seniorce, by zachowała dyskrecję i natychmiast udała się do placówki bankowej. Będąc z nim cały czas w kontakcie przez telefon komórkowy, zmanipulowana kobieta zwróciła się o dostęp do swojego rachunku poprzez bankowość elektroniczną, podając numer telefonu wskazany przez oszusta. Wszystko to miało pomóc w zatrzymaniu hakerów. Oszuści jeszcze kilkukrotnie dzwonili do 68-latki w sprawie planowanej akcji Policji i prokuratury, w której miała wziąć udział. Kiedy następnego dnia nikt nie pojawił się o umówionej godzinie, a kobieta dostała maila z informacją, że z jej konta wykonano 6 przelewów na łączną kwotę 29 tys. złotych, zaniepokojona zadzwoniła na numer alarmowy. Niestety prawdziwi policjanci rozwiali wszelkie wątpliwości i seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów” – relacjonuje Aneta Izworska z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu

POLICJA APELUJE:

Wyobraźnia oszustów nie zna granic, dlatego aby nie dać się nabrać fałszywemu funkcjonariuszowi pamiętaj, że:

  • policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy!
  • nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach!
  • nigdy nie odbierają pieniędzy, jak również nie proszą o ich przekazywanie obcym osobom!
  • nigdy nie proszą o podawanie haseł i loginów do bankowości elektronicznej czy o przelewanie całych swoich oszczędności na inne konta bankowe!

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał Cię oszukać w podobny sposób, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończ rozmowę! Jeżeli masz wątpliwości lub nie wiesz, jak zareagować powiedz o podejrzanym telefonie komuś z bliskich albo zadzwoń na numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego aparatu telefonicznego).

Share on twitter
Share on facebook