Genialni Lokalni Globalni: wzruszająca gala finałowa. Zwycięzcy wyłonieni [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

Genialni Lokalni Globalni: wzruszająca gala finałowa. Zwycięzcy wyłonieni [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

To był historyczny i pod wieloma względami wyjątkowy moment. Były łzy wzruszenia i poruszające historie. W niedzielę w starosądeckim sokole wyróżniono dziesięciu twórców, artystów, ludzi kultury naszego regionu, których osiągnięcia są doceniane zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. I tak oto pierwsza edycja rankingu Genialni Lokalni Globalni im. wybitnej, polskiej aktorki teatralnej i filmowej Danuty Szaflarskiej, dobiegła końca. Zwyciężczynią została Joanna Kulig, a nagrodę publiczności otrzymali Antoniusz Dietzius oraz Izabela Szafrańska.

Bez wątpienia szczególną rangę temu wydarzeniu nadała obecność córek Danuty Szaflarskiej: pani Marii Ekier oraz pani Agnieszki Kilańskiej-Cypel, które wręczały wyróżnienia dziesięciu niezwykłym ludziom. Dodatkowo pani Maria zaprojektowała nagrody i dyplomy, na których umieściła wizerunek salamandry – ulubionego zwierzęcia jej mamy.

Do rankingu zgłoszonych zostało 21 osób. Spośród nich kapituła wybrała 15 nominowanych do nagrody. Komisja w składzie: dr Monika Bryl, Anna Florek, Maria Ekier, Katarzyna Gajdosz-Krzak, Agnieszka Kilańska-Cypel, Wojciech Knapik, Ryszard Kruk, Krzysztof Kuliś, dr Maria Molenda, Wojciech Molendowicz, Dariusz Prończuk, Rafał Skąpski, Karol Szafraniec, Agnieszka Szling przy udziale internautów wyłoniła ,,złotą dziesiątkę”. Znaleźli się w niej w następującej kolejności:

Joanna Kulig, Weronika Gogola, Antoniusz Dietzius, Jakub Polaczyk, Monika Sznajderman, Wojciech Knapik, Filip Pławiak, Izabela Szafrańska, Georg Weiss i Antoni Malczak.

Większość z nich pojawiła się na gali osobiście np.: kompozytor Jakub Polaczyk, który dotarł specjalnie z Nowego Jorku do rodzinnego Starego Sącza, czy pisarka i tłumaczka Agnieszka Gogola – z Bratysławy. Nieobecni nagrali filmiki z podziękowaniami.

Wyróżnione zostały także dwie osoby, które zdobyły najwięcej głosów w internetowym rankingu zorganizowanym na portalu ,,Dobry Tygodnik Sądecki” (dts24.pl). I tak oto nagrodę publiczności otrzymali: Antoniusz Dietzius oraz Izabela Szafrańska, która przygotowała muzyczną niespodziankę dla uczestników gali. Poniżej fragment jej występu.

– Nie wiem jak artyści klasyfikują nagrodę publiczności. Są chyba dwie szkoły. Jedna mówi: nagroda publiczności to nagroda pocieszenia. Ale nie zgadzam się, nagroda publiczności to ta najważniejsza nagroda, nagroda szerokiego głosowania, dużej publiczności. Kapituła może się przecież pomylić – podsumował członek kapituły Wojciech Molendowicz.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił wrocławski kwartet jazzowy Zawartko-Piasecki, a galę prowadziła Lidia Jazgar. Wcześniej nad prawidłowym przebiegiem całego głosowania czuwała warszawska kancelaria prawnicza Gessel.

Jak zapowiadają organizatorzy, to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia edycja GLG, gdyż na Sądecczyźnie nie brakuje wyjątkowych osób, których działania należy docenić. Inicjatorzy wydarzenia chcą, aby gala wieńcząca projekt stała się corocznym świętem.

– Będziemy się co roku spotykać po to, żeby pokazywać Sądeczan, którzy osiągnęli sukces poza naszymi granicami. Kiedy tylko ogłosiliśmy, że taki ranking jest organizowany, to do dziś napływają do nas informacje o naszych sądeczanach, którzy odnoszą sukcesy w Danii, Nowej Zelandii, Stanach od wschodniego do zachodniego wybrzeża, w Wielkiej Brytanii. Gdy myśleliśmy o tym rankingu, ktoś powiedział ,,Pomysł skończy wam się po roku. Nie będzie kogo nagradzać”. Z góry zapewniam: mamy kandydatów na kilka najbliższych lat – wyjaśniał Ryszard Kruk, prawnik zakochany w Sądecczyźnie, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, pomysłodawca Rankingu i członek kapituły.

Czym jest ranking Genialni Lokalni Globalni? 

Ranking GLG im. Danuty Szaflarskiej jest inicjatywą społeczną, której celem jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią.

Inicjatywę wspierają organizacyjnie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, redakcja Dobrego Tygodnika Sądeckiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zakres tematyczny Rankingu obejmuje dokonania artystyczne oraz wydarzenia, zarówno jednostkowe, jak i cykliczne w następujących dziedzinach: muzyka, teatr, taniec, film, literatura, sztuki wizualne i performatywne, architektura, moda i wzornictwo oraz sektory kreatywne, w tym nowe media, multimedia i gry video, inne pokrewne z wcześniej wymienionymi i interdyscyplinarne.

– Aktualnie w skład Kapituły wchodzi czternaście osób, z czego siedem wywodzi się z Sądecczyzny, a pozostała siódemka ogląda sukcesy Sądeczan z perspektywy warszawskiej. W jej składzie równo reprezentowane są obie płcie. Z dumą podkreślamy, że zgodziły się w jej pracach uczestniczyć córki patronki rankingu. Każdego roku Kapituła będzie poszerzana o trzech laureatów rankingu. Z tego powodu członkom Kapituły przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze, oczywiście z wyjątkiem głosowania na siebie – wyjaśniał Kruk.

Szczegółową relację z wydarzenia, niezwykłe historie wyróżnionych osób oraz wiele więcej, znajdziecie wkrótce na dts24.pl. 

Tekst: NS, KNB, org.
Fot. NS, KNB

Reklama