Joanna Kulig zwyciężczynią rankingu Genialni Lokalni Globalni. Co dała jej Sądecczyzna? [FILM]

Joanna Kulig zwyciężczynią rankingu Genialni Lokalni Globalni. Co dała jej Sądecczyzna? [FILM]

Joanna Kulig – aktorka filmowa i teatralna pochodząca z Muszynki, została laureatką pierwszej edycji rankingu ,,Genialni Lokalni Globalni” im. wybitnej, polskiej aktorki Danuty Szaflarskiej. Artystka nie mogła pojawić się na finałowej gali osobiście, gdyż obecnie pracuje w Paryżu na planie serialu ,,The Eddy”, gdzie wciela się w bohaterkę o imieniu Maja. 

Mimo tego, w drodze do studia znalazła chwilę i nagrała multimedialne podziękowania. W kilku słowach opowiedziała o tym, co dała jej Sądecczyzna. Zapewniła również, że tęskni za rodzinnymi stronami i przesłała pozdrowienia.

[Genialni Lokalni Globalni: wzruszająca gala finałowa. Zwycięzcy wyłonieni!]

Joanna Kulig na swoim koncie ma liczne role, zagrała m.in. w takich filmach jak: „Kler”, „7 uczuć”, „Niewinne”, „Disco Polo”, „Sponsoring”. Za grę w tym ostatnim otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2012 r. oraz Kryształową Gwiazdę Elle przyznawaną przez magazyn „Elle”.

Ta sama rola przyniosła Joannie Kulig również Polską Nagrodę Filmową ,,Orzeł” w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Światową sławę zdobyła natomiast w ubiegłym roku za rolę Zuli w „Zimnej wojnie”, za którą Europejska Akademia Filmowa uhonorowała ją nagrodą najlepszej europejskiej aktorki 2018. Film zdobył trzy nominacje do Oscara, a Joanna Kulig spełniła swoje marzenie o udziale w finałowej gali w Hollywood.

Artystka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Uczęszczała również do Państwowej Szkoły Muzycznej I-go stopnia im. Fryderyka Chopina w Krynicy Zdroju (klasa fortepianu) oraz do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II-go stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie (klasa śpiewu solowego).

Tekst: NS, KNB, org. 

Share on twitter
Share on facebook