Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności przyjmuje studentów z Ukrainy, Białorusi i Rosji

Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności przyjmuje studentów z Ukrainy, Białorusi i Rosji

18-28 maja 2019 r . miała miejsce wizyta studyjna  w ramach programu  Study Tours to Poland organizowana przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności w Nowym Sączu. 15 studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy miało  okazję zapoznać się z funkcjonowaniem szkolnictwa, organizacji pozarządowych, administracji, samorządu, biznesu, placówek kultury, turystyki i mediów.

W pierwszy dzień uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, zapoznali się z celami programu STP, poznali lepiej swoje role w grupie rozwiązując test Belbina, wzięli udział w zwiedzaniu starówki z historykiem, który naświetlił najnowsze dzieje Polski i ich wpływ na miejsce w Europie.  Wspólnie z wolontariuszami zwiedzili Nowy Sącz i spędzili popołudnie. W drugi dzień spotkali się ze studentami Instytutu Języków Obcych  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, wzięli udział w dyskusji na temat znaczenia UE dla Polski. W Wyższej Szkole Biznesu NLU w Nowym Sączu spotkali się ze studentami, wykładowcami i władzami uczelni, zapoznali się również z systemem oświaty w Polsce. Po południu spotkali się z seniorami z Sądeckiego Klubu Seniora. Na zakończenie studenci wzięli udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Wojciecha Molendowicza – dziennikarza i właściciela lokalnej gazety DTS i portalu dts24.pl

Dzień poświęcony administracji rozpoczął się od spotkania z radnymi miejskimi, następnie studenci w sali obrad Rady Miasta spotkali się z wiceprezydent Magdaleną Majką i zapoznali się z  systemem politycznym i administracyjnym w Polsce.  Studenci odwiedzili również świetlicę integracyjną dla dzieci romskich i polskich prowadzoną przez Miasto Nowy Sącz. Następnie obserwowali sesję Rady Miasta. Kolejny dzień poświęcony gospodarce zaczął się od  spotkania z ekspertem biura Fundusze Europejskie dla Małopolski. Następnie grupa została przyjęta w jednej  z największych firm regionu – producenta okien dachowych FAKRO oraz w pięciogwiazdkowym hotelu Heron należącym do właściciela firmy Wiśniowski. Dzień zakończył się  warsztatami z komunikacji interpersonalnej i niewerbalnej.

W następnym dniu odwiedzili Sursum Corda, organizację charytatywną zajmującą się wolontariatem, odwiedzili Biuro Organizacji Pozarządowych i poznali zasady funkcjonowania trzeciego sektora w Polsce oraz cele, realizowane projekty i sposoby pozyskiwania środków na działalność statutową Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności. Po spotkaniu  studenci podzielili się na 3 grupy i w ramach wolontariatu przeprowadzili zajęcia w liceum  Jezuickiego Centrum Edukacji,  w Świetlicy Integracyjnej i spotkali się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Po południu odwiedzili Dom Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn, które prowadzi Wspólnota Emaus, a dzień zakończyli  wizytą w regionalnej chacie lachowskiej spotykając się z członkami zespołu Podegrodzianie , wzięli udział w warsztatach tańca ludowego i degustowali regionalne przysmaki.

Dzień poświęcony kulturze rozpoczął się od warsztatów z cyklu „Love ludowe” w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, podczas których studenci korzystając z motywów ludowych własnoręcznie ozdobili płócienne torby i gliniane ptaszki. Następnie uczestniczyli w kameralnym seansie filmu p.t. „Najlepszy” i zwiedzili wystawę rzeźby współczesnej w Galerii Sokół . Po południu wzięli udział w zajęciach z robotyki, podczas których każdy student mógł zbudować i zaprogramować swojego robota, a wieczorem wzięli udział w wieczorze muzycznym  w wykonaniu lokalnych muzyków.

Podczas weekendu studenci zwiedzili Pasiekę w Kamiannej, spotkali się z czołowym aktywistą łemkowskim Petro Murianką, zwiedzili Krynicę, cerkiew w Powroźniku na Szlaku Architektury Drewnianej, podziwiali widoki z Ogrodów Sensorycznych w Muszynie i przekroczyli granicę polsko-słowacką w miejscowości  Mniszek. Ponadto zwiedzili Miasteczko Galicyjskie, wzięli udział w warsztatach garncarskich i spędzili popołudnie z  wolontariuszami.

Bardzo ciekawą inicjatywą były wieczory narodowe, podczas których studenci mogli zaprezentować gospodarzom, wolontariuszom i sobie nawzajem, swój kraj, jego kulturę, historię, taniec  i kuchnię.  Wizyta zakończyła się całodniowym pobytem w Krakowie, gdzie oprócz zwiedzania starówki studenci mieli okazję wziąć udział w warsztatach z historii mówionej w Fundacji Dobra Wola. Cała wizyta, dzień po dniu została opisana przez studentów w ich ojczystych językach na Facebooku i na stronie Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności. Studenci nakręcili 17-minutowy film z wizyty oraz napisali artykuł z wrażeniami z pobytu.

Piotr Grześków

Reklama