Cztery tygodnie z koronawirusem – przyglądamy się liczbom

Minął pierwszy miesiąc walki z epidemią choroby wywoływanej przez koronawirus SARSCoV-2. W ramach podsumowania prześledziliśmy dane udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia dotyczące wzrostu liczby zakażeń.

Zakażenia w Polsce

4 marca potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Polski pacjent „zero” to 66-letni mieszkaniec województwa lubuskiego (pisaliśmy o tym tutaj). Szesnaście dni później mężczyzna opuścił szpital w Zielonej Górze.

W ciągu czterech tygodni liczba potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wzrosła do 2311 osób (stan na 31 marca).

Tak przedstawia się przyrost podawanej przez resort zdrowia do publicznej wiadomości liczby zakażonych osób tydzień po tygodniu (w nawiasach wzrost liczby przypadków w porównaniu do poprzedniego tygodnia):

tydzień 1: 4 – 10 marca – 22 osoby;
tydzień 2: 11 – 17 marca – 238 osób (+216);
tydzień 3: 18 – 24 marca – 901 osób (+663);
tydzień 4: 25 – 31 marca – 2311 osób (+1410).

 

Co ciekawe, nie jest prawdą, że z dnia na dzień potwierdzano coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem.

Warto na wykresie obok zwrócić uwagę na końcówkę miesiąca. 28 marca poinformowano łącznie o 249 kolejnych zakażonych osobach i był to dość gwałtowny skok (81 osób więcej niż 27 marca). Jednak już dzień później potwierdzono 25 przypadków mniej, a dwa dni później ta różnica wyniosła już 56. Za to 31 marca odnotowano rekordowy do tamtej pory przyrost zakażeń – 256 kolejnych osób. Oczywiście liczby te są proporcjonalne do ilości wykonanych testów.

Sytuacja w Małopolsce

Do województwa małopolskiego koronawirus dotarł 9 marca, pięć dni od potwierdzenia pierwszego w Polsce przypadku. Zakażonym okazał się ponad 60-letni mężczyzna, który parę dni wcześniej wrócił z Włoch (więcej informacji tutaj). Natomiast pierwsze dwa przypadki zakażenia SARS-CoV-2 w naszym regionie potwierdzono 22 marca (szczegóły tutaj).

31 marca liczba zakażonych Małopolan wynosiła 192 osoby.

Tak wzrastała liczba zakażonych osób w województwie w poszczególnych tygodniach (od 4 marca):

tydzień 1: 4 – 10 marca – 1 osoba;
tydzień 2: 11 – 17 marca – 5 osób (+4);
tydzień 3: 18 – 24 marca – 49 osób (+44);
tydzień 4: 25 – 31 marca – 192 osoby (+143).

 

Największy przyrost liczby potwierdzonych przypadków odnotowano 29 marca – wtedy poinformowano o 38 kolejnych zakażonych osobach, w tym ośmiu z Nowego Sącza, dwóch z powiatu nowosądeckiego i jednej z powiatu gorlickiego (więcej szczegółów tutaj).

Co prawda te wzrosty liczby zakażeń są coraz wyraźniejsze w miarę upływu czasu, jednak analogicznie jak na wykresie obrazującym dzienne przyrosty w całej Polsce, tu też nie ma mowy o regularności. 29 marca stwierdzono o 14 przypadków więcej niż dzień później i o 20 więcej niż 31 marca.

Na koniec przekazujemy znamienne liczby odzwierciedlające wyjątkowo stan na dziś  (2 kwietnia) –  zakażenie koronawirusem potwierdzono aż u 461 osób personelu medycznego – lekarzy, pielęgniarek i ratowników. 4,5 tys.  medyków jest w kwarantannie. 106 osób personelu medycznego z potwierdzonym koronawirusem jest hospitalizowanych, a 355 pozostaje w izolacji domowej. Objętych kwarantanną jest również ponad stu pracowników sanepidu.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd ponad 61 tys. próbek.

opracowanie wykresów: Natalia Nikiel
źródło danych: Ministerstwo Zdrowia, Biuro Wojewody, PAP
fot. ilustr. pixabay.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.