Z ostatniej chwili: Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce. Pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Renault2

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dodatnie wyniki testów otrzymano dzisiaj w nocy.

Pacjent czuje się dobrze. Przyjechał z Niemiec. Osoby, które miały z nim kontakt poddane zostały kwarantannie domowej.

Podczas konferencji prasowej o godzinie 8:00 minister zdrowia zapewniał, że wszelkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent skontaktował się z lekarzem rodzinnym, a ten polecił mu kontakt ze służbami sanitarnymi. Karetką został przetransportowany do szpitala.

Dotychczas w Polsce wykonano ponad 560 testów na obecność koronawirusa i wszystkie były ujemne. Choroba wywołana koronawirusem objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, problemem z oddychaniem, bólem mięśni i zmęczeniem.

Wśród działań profilaktycznych wymienia się częste mycie rąk wodą z mydłem, a w przypadku braku dostępu do wody - żelami, płynami na bazie alkoholu. Kichając lub kaszląc należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą należy później od razu wyrzucić do kosza na śmieci i umyć ręce. Powinno się też zachować bezpieczną odległość, czyli co najmniej 1 metr, zwłaszcza od osób które kaszlą, kichają i mają gorączkę.W przypadku kaszlu, gorączki i trudności w oddychaniu trzeba zasięgnąć pomocy medycznej.

fot. ilustr. pixabay

KORONAWIRUS. 152 osoby w Małopolsce pod nadzorem epidemiologiczym. Jedni się boją, inni robią biznes

 

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.