Coś pięknego! Lipniczanie świętowali jubileusz 50-lecia. Posypały się nagrody

Coś pięknego! Lipniczanie świętowali jubileusz 50-lecia. Posypały się nagrody

Zespół Regionalny Lipniczanie ma na swoim liczniku już 50 lat, na które składa się w głównej mierze: dbałość o dziedzictwo kulturowe, kultywowanie tradycji lachowskich oraz ich promocja. Lipniczanie swój jubileusz świętowali w sobotę, 9 listopada, w Lipnicy Wielkiej.Uroczystości rozpoczęła msza święta o godzinie 14 w lipnickim kościele parafialnym. Godzinę później odbyły się oficjalne obchody w tamtejszej szkole podstawowej. Nie mogło również zabraknąć jubileuszowego występu Lipniczan. Posypały się nie tylko gratulacje i życzenia od przedstawicieli władz samorządu lokalnego, ale i odznaczenia oraz nagrody finansowe m.in.: 15 tysięcy przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego na wniosek Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, 5 tysięcy od Gminy Korzenna i 4 tysiące od Powiatu Nowosądeckiego.

Złoty jubileusz to najlepszy dowód na to, że oferta zespołu trafia na podatny grunt, odpowiadając na potrzeby lokalnej społeczności. Oby zaangażowanie i systematyczna praca dawały kolejne powody do satysfakcji, a wspólnota zainteresowań owocowała integracją środowiska – mówił wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

Zespół Regionalny Lipniczanie został założony w 1969 roku przez Jana Bulandę, który przez lata był później jego kierownikiem. W 2000 roku szefostwo w grupie przejęła Maria Jaworecka. Przez 50 lat Lipniczanie zdobyli wiele prestiżowych nagród na konkursach folklorystycznych, nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Swój program tworzą na podstawie materiałów archiwalnych i wywiadach z przedstawicielami najstarszego pokolenia, którzy pamiętają  dawne zwyczaje i obyczaje.

Zofia Nika w imieniu starosty Marka Kwiatkowskiego wręczyła nagrodę w wysokości 4 tysięcy złotych, a także Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie dla najbardziej zasłużonych członków zespołu. 

– Gratuluję jubileuszu. Dziękuję za kultywowanie i promocję tradycji lachowskich oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny – mówiła. 

Złote Jabłko Sądeckie otrzymała pani Ewa Bulanda. Srebrnym Jabłkiem Sądeckim zostali odznaczeni: Tomasz Żarowski, Magdalena Bulanda, Marcin Andrzej Wąs, Monika Golonka, Jolanta Koralik, Anna Brzóska i Justyna Semla. Nagrodę finansową starosty nowosądeckiego otrzymali najstarsi członkowie zespołu: Aleksander Zieleń i Mariusz Bulanda.

W uroczystościach udział wzięli m.in. radna sejmiku województwa małopolskiego Marta Mordarska, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Zofia Nika, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowosądeckiego Marta Adamczyk, a także wójt gminy Korzenna Leszek Skowron. 

Fot. Zespół Regionalny Lipniczanie/
Gmina Korzenna 

Reklama