Choinkowe last minute! Podpowiadamy gdzie zdobyć legalne eko-drzewko i w jakiej cenie…

Choinkowe last minute! Podpowiadamy gdzie zdobyć legalne eko-drzewko i w jakiej cenie…

Naturalna  – biodegradowalna, czy sztuczna – na kilka lat? Jeśli naturalna to cięta, która po świętach trafi do kompostownika? A może w donicy – taka, która ma szansę przeżyć Boże Narodzenie i  dorosnąć do kolejnego grudnia? Każda choinka ma swoich wielbicieli, a ponieważ u wielu z Was trwa gorączkowa gonitwa za tą najpiękniejszą, która ozdobi dom na święta, podpowiadamy…

Samodzielnego wycięcia drzewka bez narażania się na kłopoty można dokonać właściwie tylko z własnej działki – pod warunkiem, że  obwód drzewa, które chcemy wyciąć, nie przekracza 50 cm liczonych na wysokości 5 cm od gruntu. Nie ma wówczas obowiązku zgłaszania wycinki w urzędzie gminy, ani starania się o pozwolenie. Jeśli nie mamy choinki w przydomowym ogrodzie, a chcemy, aby święta pachniały lasem, nadal jest szansa zdobyć drzewko w nadleśnictwach naszego regionu.

Jak informują służby prasowe Lasów Państwowych – drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. „Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi” – czytamy w komunikacie.

Nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie mają w sprzedaży świerki, jodły pospolite, sosenki, stroisz jodłowy i sadzonki drzew leśnych. Gałązki pochodzą z cieć pielęgnacyjnych jakie muszą być wykonywane w drzewostanach. Dzięki temu jest to ozdoba w pełni ekologiczna.

Sadzonki przeznaczone do sprzedaży to na rodzime gatunki drzew leśnych stosowane w odnowieniach i zalesieniach.

Choinkę można kupić między innymi pod budynkiem nadleśnictwa w Nawojowej (przy ulicy Lipowej 1) do jutra (23 grudnia) w godzinach 7:30-14:30. Po drzewko z nadleśnictwa Stary Sącz trzeba podjechać do biura nadleśnictwa przy ul. Magazynowej 5 w Starym Sączu. Do jutra włącznie kupimy tam choinkę w godzinach 8-16., a w wigilię będzie okazja „last minute” – od 8 do 10.

Choinki oferujemy w cenie sprzedaży brutto liczonej za 1 metr bieżący, przy stopniowaniu długości co 0,5 m: jodłowe 25,00 zł, świerkowe –  20,00 zł i sosnowe – 20,00 zł – informuje nadleśniczy Rafał Tokarz

Wyprawy do lasu po choinkę nie polecamy. Za nielegalną wycinkę – zgodnie z art. 120. Kodeksu wykroczeń grozi mandat wart 500 złotych.

Jeśli kradzież choinek została dokonana w celu „biznesowym”, a ich wartość przekroczyła 500 złotych, mamy do czynienia z przestępstwem, uregulowanym w art. 290 Kodeksu karnego. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Fot w nagłówku: Natalia Sekuła

Czytaj też:

strzałka w dół

Nowa zastąpiła starą. Kolejna wieża widokowa otwarta dla turystów

Share on twitter
Share on facebook