Przed nami roztopy. Niebezpiecznie wzrośnie poziom wód

Przed nami roztopy. Niebezpiecznie wzrośnie poziom wód

Niestety, w tym roku prawdopodobnie nie możemy liczyć na białe święta. Przed nami roztopy. Ponadto hydrolodzy ostrzegają przed wzrastającym poziomem wody w rzekach.

Jak zapowiadają synoptycy, dodatnia temperatura spowoduje odwilż i topnienie śnieżnej pokrywy. Na termometrach zobaczymy minimalnie 1-2°C, a maksymalnie 1-4°C. W ciągu doby spadnie 1-5 milimetrów deszczu. Do tego pojawi się wiatr z południowego-zachodu o prędkości od 10 do 25, a w porywach 65 km/h.

Ostrzeżenie meteorologiczne o roztopach obowiązuje dziś od godziny 12:00 do południa w Wigilię (24 grudnia) i dotyczy Nowego Sącza oraz powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego, nowotarskiego, suskiego i tatrzańskiego. Niemal identyczne ostrzeżenie wydano dla innych szesnastu małopolskich powiatów, w tym powiatu limanowskiego. Tam jednak będzie nieco mniej wietrznie.

Ponadto do godziny 10:30 w sobotę w zlewniach Wisły oraz Czarnej Orawy w województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia.

Jak przeczytać można w oficjalnym komunikacie – ,,W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze”.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80%.

fot. ilustr. pixabay

Czytaj też: W Limanowej powstanie kompleks wojskowy. Zobacz wizualizacje

Share on twitter
Share on facebook