Było na co popatrzeć. Nowoczesne lokomotywy Newagu wyruszyły z Nowego Sącza [filmy, zdjęcia]

W chmurach sztucznego dymu, lawinie konfetti i przy dźwiękach muzyki osiem lokomotyw elektrycznych Griffin wyruszyło dziś przed południem z dworca kolejowego w Nowym Sączu w kierunku Warszawy. Nowoczesne pojazdy wyprodukowane zostały przez firmę Newag S.A. dla PKP Intercity S.A. To część historycznego zamówienia, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Renault2

Lokomotywy, które opuściły Nowy Sącz, rozpoczynają dostawy największego zamówienia w historii grupy PKP. Obejmuje ono zakup trzydziestu lokomotyw elektrycznych Griffin, a wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 550 milionów złotych. To od ponad 20 lat pierwsze pojazdy szynowe zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce i zamówione przez narodowego przewoźnika.

Czteroosiowe lokomotywy wyprodukowane przez firmę Newag potrafią rozwinąć prędkość do 160 km/h i pozwalają na transport składów pasażerskich do 800 ton oraz składów towarowych do 3200 ton.

- Te wielkie lokomotywy ruszą i pojadą w kierunku Warszawy - mówił Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag podczas dzisiejszej uroczystości. - Kontrakt to 30 lokomotyw, tu stoją pierwsze, które lada dzień zaczną wozić pasażerów. Tym bardziej jest mi miło o tym poinformować, że lokomotywy zostały zaprojektowane i wykonane w Nowym Sączu, w Małopolsce.

W wydarzeniu uczestniczył także Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz poseł Patryk Wicher.

- Trochę z zazdrością patrzę na napisy na boku lokomotyw. Ucieszyłbym się bardziej, gdyby zamiast „Intercity” było napisane „Koleje Małopolskie”, no ale wszystko przed nami - mówił marszałek Witold Kozłowski. - Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości, być może następnym razem, te lokomotywy nie przejadą przez Kraków, tylko się w nim zatrzymają.

Na peronie nowosądeckiego dworca kolejowego pojawili się także obecni i byli pracownicy firmy Newag oraz uczniowie okolicznych szkół. Dzieci trzymały w rękach czerwone i niebieskie balony, a w ustach gwizdki. Zaszczyt wydania sygnału do startu pociągu przypadł w udziale prezydentowi Nowego Sącza, Ludomirowi Handzlowi. Na jego znak pociąg wyruszył przy dźwiękach dziecięcych gwizdów, a także w oparach sztucznego dymu i w deszczu konfetti.

- Nie ukrywam, że moje serce jest pełne dumy z tego, że własnie tutaj w Nowym Sączu produkujemy takie piękne rzeczy - stwierdził prezydent Handzel.

Dzisiejszą uroczystość uświetnił swoją muzyką zespół Bum Bum Orkestar. Poniżej fragment jego występu.

 

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.