Największy kontrakt w historii PKP w ,,rękach” sądeckiego Newagu

Największy kontrakt w historii PKP w ,,rękach” sądeckiego Newagu

Newag wyprodukuje i zmodernizuje 121 lokomotyw dla Polskich Kolei Państwowych. Kontrakt opiewa na łączną sumę 1,6 miliarda złotych i jest największym w historii grupy PKP. Pierwsze lokomotywy już dziś po godzinie 19:00 wyjadą z Nowego Sącza. Dzisiaj także siedzibę sądeckiej firmy odwiedzili przedstawiciele PKP oraz Ministerstwa Infrastruktury. 

W spotkaniu uczestniczyli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński, Prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz, Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk oraz Prezes Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

To jeden z najszczęśliwszych dni dla polskiego kolejnictwa, a przede wszystkim dla pasażerów i naszych klientów – stwierdził prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński. Wyjaśniał, że tak duże zamówienie nowoczesnych lokomotyw do przewozów pasażerskich i towarowych to ogromne wydarzenie. Zamówienie obejmuje produkcję 31 lokomotyw z serii Dragon 2, w tym 7 z modułem dojazdowym i 24 dwunapięciowe, 30 Griffinów do przewozów pasażerskich, a także modernizację lokomotyw spalinowych SM48.

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk przyznał, że tak nowoczesne lokomotywy kilka lat temu były dla spółki tylko marzeniem. – Lokomotywa Griffin osiąga prędkość 160 km/h i uzupełni flotę szybkich pociągów – mówił.

Jak zaznaczał minister Andrzej Bittel, kolej cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością, a produkowane przez Newag lokomotywy Griffin, które wkrótce trafią do PKP Intercity, pozwolą na niezawodne przewożenie pasażerów w lepszych warunkach i w lepszym czasie.

Ten rok zakończymy prawdopodobnie z dziesięcioprocentowym wzrostem liczby pasażerów w stosunku do roku 2018, natomiast rok 2018 do 2017 to pięćdziesięcioprocentowy przyrost liczby pasażerów kolei – poinformował przedstawiciel ministerstwa.

Sekretarz Stanu pogratulował też prezesowi Zbigniewowi Konieczkowi. – Firma Newag buduje swoją dobrą, silną pozycję na rynku i wzmacnia markę, która jest znana w Polsce i w Europie, o czym świadczą włoskie i inne zagraniczne kontrakty – mówił.

Zbigniew Konieczek, prezes firmy Newag zdradził, że już dziś po godzinie 19:00 lokomotywy dla PKP Cargo wyjadą z Nowego Sącza. Z kolei pojazdy dla PKP Intercity czekają na jeszcze jeden certyfikat, który najprawdopodobniej wkrótce otrzymają.

Warto powiedzieć, że lokomotywy są po wszystkich testach, badaniach – dodał prezes Konieczek. – Ostatnie trzy z ośmiu przygotowanych już dla PKP Intercity były wczoraj na sprawdzeniu ETCS, czyli urządzenia które powoduje komunikację lokomotywy z torami, linią kolejową. W Polsce zostały zamontowane po raz pierwszy, a certyfikaty są bez zastrzeżeń.

Prezes firmy Newag wspomniał także o zleceniach wykonanych w ubiegłych latach dla PKP Cargo. – Zmodernizowaliśmy 245 lokomotyw. Jest to największy nasz klient, jeśli chodzi o modernizację. Pierwsza lokomotywa była dostarczona w 2010 roku. Przez 9 lat dzięki tej modernizacji nie spalono 20 milionów litrów paliwa. Tyle zostało zaoszczędzone.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.