Bezpieczne ferie 2017. Co, gdzie, kiedy?

Bezpieczne ferie 2017. Co, gdzie, kiedy?

Już 30 stycznia ruszają Bezpieczne Ferie. Na dzieci z terenu Nowego Sącza czeka mnóstwo atrakcji.

Bezpieczne Ferie to cykl imprez organizowanych przez miasto wespół z jednostkami miejskimi i nie tylko, które zapewniają dzieciom zorganizowany, atrakcyjny i co najważniejsze bezpieczny wypoczynek w czasie zimowych ferii. W ubiegłym roku w Bezpiecznych Feriach udział wzięło 15 tys. dzieci, dużo więcej niż w okresie Bezpiecznych Wakacji.

Okres zimowych ferii to okres nieurlopowy – wyjaśnia zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż.
Podejmując się organizowania Bezpiecznych Ferii my niejako wyręczamy rodziców od zajęcia się dziećmi wtedy, kiedy one nie chodzą do szkoły. To bardzo ważne, ale ważne jest również to, że dzieci mają w tym czasie atrakcje, których niejeden dom zapewnić by nie mógł – podkreśla zastępca prezydenta.

Bezpieczeństwo – zadanie numer jeden

Dla organizatorów bezpieczeństwo uczestników BF jest zadaniem numer jeden.
Przygotowując program Bezpiecznych Ferii mieliśmy na uwadze szczególnie właśnie bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – zaznacza dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Grzegorz Chochla. – Stąd w akcji bierze udział między innymi Komenda Miejska Policji. Wszędzie tam, gdzie dzieci będą się bawić, zostaną dowiezione. Na stoki narciarskie zostaną dowiezione wynajętym autokarem, natomiast po mieście będą jeździć za darmo komunikacją MPK. Wszędzie musi być opieka, instrukcja i ratownik – zapewnia Grzegorz Chochla

W programie tegorocznych Bezpiecznych Ferii znajdą się między innymi codzienne wyjazdy na narty do Stacji Cieniawa Ski, zajęcia sportowo-rekreacyjne w obiektach MOSiR, zajęcia strzeleckie na strzelnicy LOK, zajęcia w kręgielni ATOM oraz w salach zabaw (Bajkoland, Mały Robinson, Ufoland).

Inauguracja w MOK

Bezpieczne Ferie rozpoczną się 30 stycznia 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury szopką dziecięcą pt. „Szła kolęda w noc grudniową” w wykonaniu grupy teatralnej Cudoki-Szuroki. – W Miejskim Ośrodku Kultury proponujemy w tym roku zajęcia wokalne dzieci i młodzieży, zajęcia plastyczne, warsztaty breakdance, które cieszą się bardzo dużą popularnością – mówi Marta Jakubowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. – Organizujemy także zajęcia teatralne, bardziej może dla starszych grup. Zawsze podczas ferii przygotowujemy spektakl, jakąś krótka etiudę po feriach ta etiuda będzie przedstawiana przez młodzież, która uczestniczyła w warsztatach – informuje Marta Jakubowska.

[program Bezpiecznych Ferii]

MOK zaprasza także na warsztaty tańca towarzyskiego i przedstawienia teatralne. Zajęcia o podobnym charakterze organizuje również Pałac Młodzieży. – Żeby się nie powielać, my postanowiliśmy opracować bloki tematyczne, w których zostaną połączone różne formy aktywności artystycznej – wyjaśnia Milenia Małecka-Rogal, dyrektor nowosądeckiego Pałacu Młodzieży. – To nam się sprawdza od paru sezonów. Chodzi o to, żeby ta oferta była jak najatrakcyjniejsza. Mamy na przykład blok „Wyginaj śmiało ciało”, „Przygoda z Dzikim Zachodem”,  mamy „Dzień poligloty”, „Dzień małego plastyka” i „Teatralia” – wylicza Milenia Małecka Rogal.

Nie tylko MOK i PM

Oferta zajęć dla dzieci i młodzieży przygotowała także Sądecka Biblioteka Publiczna. To między innymi zajęcia literacko–plastyczne „Muminkowe warsztaty”, zajęcia z programowania robotów „Link do przyszłości” i „Laboratorium w szufladzie” – próba wykonania stalaktytów i stalagmitów ilustrujących zjawiska przyrodnicze.

Atrakcją BF będą także dni otwarte Komendy Miejskiej Policji, seanse w kinie Helios i wiele innych propozycji. Bezpieczne Ferie zakończy Nowosądecka Familiada Sportowa, adresowana nie tylko do dzieci i młodzieży o zainteresowaniach sportowych. Cały program znajduje się na stronie internetowej www.nowysacz.pl, codziennie na tej stronie będą dokonywane zapowiedzi wydarzeń w następnym dniu.

Rodzice mogą sobie wybrać zajęcia artystyczne lub sportowe, dzieci trzeba doprowadzić do placówki lub na miejsce zbiórki i oddać pod opiekę wykwalifikowanej kadry, która ma zapewnić bezpieczny pobyt na zajęciach. Dziecko ma być oddane zdrowe, w całości i zadowolone – podkreśla zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż.

Zapisów na zajęcia i wyjazdy należy dokonywać w Zarządach Osiedli i świetlicach środowiskowych, a w przypadku zajęć w Pałacu Młodzieży, Miejskim Ośrodku Kultury  i Sądeckiej Bibliotece Publicznej bezpośrednio w tych placówkach. Wszystkie informacje na temat BF można uzyskać w Centrum Informacji Wakacyjnej przy ul. Lenartowicza 4, tel. 442 05 19, 443 62 85 w godzinach 7:30-15:30.

Źródło i fot. UM NS.

Reklama