Betlejemskie Światło Pokoju w redakcji dts24. Dziękujemy „Leśnym” druhnom i druhom!

Betlejemskie Światło Pokoju w redakcji dts24. Dziękujemy „Leśnym” druhnom i druhom!

Druhny i Druhowie z 3 Nowosądeckiej Drużyny Harcerskiej „Leśni”: Emilia Mak, Martyna Mak, Jakub Filipek, Jakub Szmit i Alicja Woda, wraz z drużynową Renatą Bednarek, dostarczyli do redakcji dts24 światło. Światło najważniejsze, najbardziej potrzebne światu, Polsce, miastu i każdemu z nas: Betlejemskie Światło Pokoju.

„W czasach gdy w Ukrainie toczy się wojna, gdy tak wiele niepokoju dręczy inne narody, gdy niepokój, lęk i obawy towarzyszą wielu ludziom, akcja Betlejemskiego Światła Pokoju jest kolejną okazją, by pochylić się nad cennym darem dla ludzkości i zainicjować refleksję nad tym, czym jest POKÓJ oraz ukazania różnych jego wymiarów” – tymi słowami harcerze rozpoczynają załączone do Światła świąteczne życzenia – nie tylko dla nas, ale również dla Was – Czytelników dts24. Niech nadchodzące święta i nowy – 2024 rok będą DOBRE. Niech każdy dzień zbliża Was do Pokoju – to tego osobistego i do Pokoju na Świecie.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku młodzież odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Czytaj też:

Betlejemskie Światełko Pokoju wędruje po Sądecczyźnie. Harcerze znów nie zawiedli

Reklama