Będą autobusy z Limanowej do Wieliczki i ze Szczyrzyca do Dobczyc

Będą autobusy z Limanowej do Wieliczki i ze Szczyrzyca do Dobczyc

Marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka podpisali umowę dotyczącą dofinansowania nowych linii komunikacyjnych w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W naszym regionie będą dwie nowe linie: Limanowa – Wieliczka (długość 143,86 km) oraz Szczyrzyc – Dobczyce (długość 37,8 km).

Uruchomienie każdej linii w miejsce, gdzie kiedyś funkcjonowała linia autobusowa, ale z różnych przyczyn jej funkcjonowanie zostało przerwane, to nic innego jak usuwanie wykluczeń komunikacyjnych dla mieszkańców. Dotyczy to miejsc, gdzie Małopolanie mają duże problemy z dotarciem do dużych ośrodków, zazwyczaj z tego względu, że prywatnym przewoźnikom nie opłaca się utrzymywać takich połączeń. Dzięki Funduszowi, który wspieramy z budżetu województwa, ich uruchamianie jest możliwe – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Łącznie dofinansowanie z Funduszu wynosi ponad 1,3 mln zł, co pozwoli na uruchomienie m.in. 8 linii komunikacyjnych o łącznej długości ponad 615 km. Województwo Małopolskie dokłada do zadania blisko 800 tys. zł.

Wśród wszystkich wniosków, jakie trafiły do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w ramach II naboru na rok 2022 dla dofinansowania autobusowego transportu publicznego, samorząd województwa małopolskiego wnioskował o wsparcie dla linii komunikacyjnych:

  • Limanowa – Wieliczka (długość 143,86 km);
  • Brzesko – Bogumiłowice (długość 81,54 km);
  • Wieliczka – Borzęta – Myślenice (długość 51,4 km);
  • Zakopane – Chochołów (długość 39,4 km);
  • Podłęże – Proszowice (długość 73,2 km);
  • Wieliczka – Dobczyce (długości 48 km);
  • Szczyrzyc – Dobczyce (długość 37,8 km);
  • Olkusz – Trzyciąż – Kraków (długość 140 km).

Na trasie tych ośmiu linii znajdzie się łącznie 710 przystanków, a ich całkowita długość to 615,20 km. Łącznie praca eksploatacyjne na tych liniach wynosi 451 807,22 wozokilometrów.

W ramach drugiego (dodatkowego) naboru w roku 2022 wnioski o dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych złożyło 19 podmiotów, w tym: 15 gmin, 3 powiaty i województwo małopolskie. Wnioskowana łączna kwota dopłat wyniosła ponad 2,8 mln zł. Przyznane dopłaty pozwolą na uruchomienie łącznie 33 nowych linii komunikacyjnych o łącznej długości 1261,2 km. Wśród nich, 356,8 km stanowią linie gminne, 289,2 km linie powiatowe, a 615,2 km linie wojewódzkie.

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych został ustanowiony na podstawie ustawy z 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Jest to to instrument wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego. Środki Funduszu są przeznaczone na dofinansowanie zadań zapewniających funkcjonowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, z wyłączeniem komunikacji miejskiej.

źródło:  Biuro Prasowe UMWM

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.