Praca w Małopolsce – gdzie szukać ofert pracy

Praca w Małopolsce – gdzie szukać ofert pracy

praca w Małopolsce

Kraków na czele listy miast z najwyższymi zarobkami, województwo małopolskie z bezrobociem poniżej średniej krajowej. Jeśli mieszkasz na południu Polski, bez trudu znajdziesz pracę.

Zarobki w Krakowie i województwie małopolskim

Województwo małopolskie to jedno z trzech w kraju, w którym średnie zarobki przekraczają 6000 zł brutto. Natomiast w samym Krakowie średnie wynagrodzenie wynosi około 7700 zł brutto i – co było sporym zaskoczeniem w marcu tego roku – przebiło niepokonaną od lat stolicę. Tym samym Kraków wysforował się na czele listy miast Polskich z najwyższymi zarobkami.

Najwięcej zarobili specjaliści z branży IT, usług dla biznesu i nowych technologii. Najmniej – i tu niestety nie ma zaskoczenia – gastronomii i hotelarstwa.

Bezrobocie w Małopolsce na tle kraju

Małopolski rynek pracy bardzo skutecznie oparł się pandemii i nie pozwolił, by odcisnęła na nim negatywne piętno. Co prawda stopa bezrobocia chwilowo wzrosła, jednak obecnie obserwuje się tendencję zniżkową. Już w sierpniu 2021 stopa bezrobocia wyniosła 4,9% i była identyczna z tą ze stycznia 2019, czyli z czasu przed pandemią. Małopolska jest jednym z niewielu regionów kraju, który w tak krótkim czasie zdołał zniwelować negatywne skutki pandemii na rynek pracy.

Dla porównania warto zauważyć, że bezrobocie w województwie małopolskim jest niższe niż w całym kraju, dla którego wynosi 5,6%.

Oceniając sytuację w Małopolsce, nie można nie wziąć pod uwagę samego Krakowa. Tu sytuacja z dość oczywistych względów (duże miasto, koncentracja firm krajowych i zagranicznych) jest lepsza. Bezrobocie wynosi zaledwie 3,2%.

Jakich specjalistów brakuje w Małopolsce

Region małopolski śmiało można nazwać Polską w pigułce. Mamy tu zarówno regiony z dobrą pozycją na rynku pracy (Kraków z niskim bezrobociem), jak i takie, w których problem jest nieco bardziej złożony. W powiecie dąbrowskim bezrobocie wynosi aż 11,4%.

Z oczywistych względów najłatwiej znaleźć pracę w Krakowie, ale tamtejszy rynek nie jest odzwierciedleniem sytuacji w całym województwie.

W Małopolsce brakuje pracowników branży budowlanej. Wakaty są zarówno na szczeblach zarządzających, jak i wśród pracowników fizycznych. Firmy poszukują betoniarzy, zbrojarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, murarzy, a także fachowców od obsługi sprzętu budowlanego. Braki kadrowe sprawiają, że do pracy przyjmowane są osoby bez doświadczenia.

Pandemia mocno podcięła skrzydła branżom hotelarskiej i gastronomicznej. Duży odpływ pracowników sprawił, że w tej chwili zaczyna ich brakować. Dlatego poszukiwani są kucharze i pomocnicy, kelnerzy oraz pracownicy hotelowi. W hotelach brakuje zarówno menedżerów, recepcjonistów, jak i pokojowych.

Bardzo dobrze radzi sobie handel detaliczny, a szczególnie sieci dyskontowe i markety. Najwięksi gracze na rynku nie tylko stale rekrutują nowych pracowników, ale też konkurują między sobą wysokością wypłat. Osoby chętne do pracy w charakterze sprzedawców i kasjerów nie tylko szybko znajdą zatrudnienie, ale mogą liczyć także na atrakcyjne benefity pozapłacowe jako dodatek do pensji.

Duże braki kadrowe notuje też branża spedycyjna. Poszukiwani są zwłaszcza kierowcy międzynarodowi z prawem jazdy kategorii C + E. Dla nich przygotowane są bardzo lukratywne kontrakty. Ich wysokość wynosi w przeliczeniu kilka tysięcy euro.

W tym zawodzie najszybciej znajdziesz pracę w Krakowie

W samym Krakowie nacisk na specjalistów położony jest w innym miejscu. Co prawda budowlańcy, kierowcy, sprzedawcy i kucharze też znajdą tu pracę, ale największe zapotrzebowanie na specjalistów zgłasza branża IT. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak Kraków to lokalne centrum naukowo-technologiczne i siedziba wielu firm z branży IT i nie tylko. Bardzo intensywnie poszukiwani są programiści, testerzy, analitycy, administratorzy baz danych i systemów. O pracę nie muszą się martwić także web deweloperzy i graficy komputerowi.

W stolicy Małopolski brakuje także – co może być sporym zaskoczeniem – lekarzy. Niemal wszystkie szpitale i przychodnie zgłaszają braki medyków z różnym stopniem specjalizacji. Brakuje lekarzy, ratowników, pielęgniarek i położnych.

Gdzie szukać ofert pracy dla Krakowa i Małopolski

Atrakcyjne oferty pracy w Krakowie i okolicach najłatwiej znaleźć w internecie, na przykład na portalach z ogłoszeniami pracodawców. Inną opcją jest założenie profilu na portalu rekrutacyjnym i pozwolenie na odnalezienie się specjalistom HR.

Krakowianie chętnie korzystają także z tradycyjnych sposobów poszukiwania pracy, czyli szukania poparcia wśród rodziny i znajomych, a także wykorzystywania kontaktów branżowych. Wśród młodych ludzi bardzo modne jest szukanie pracy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Artykuł sponsorowany.

Czytaj również: W tym roku inflacja może sięgnąć 8 proc.

 

Reklama