Znowu wydano ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza w Nowym Sączu

Znowu wydano ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza w Nowym Sączu

Dzisiaj znów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał dla Nowego Sącza ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza. W związku z tym w mieście obowiązuje zakaz używania kominków. Ponadto, w trosce o swoje zdrowie mieszkańcy powinni stosować się do zaleceń Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dzisiaj w Nowym Sączu po raz kolejny przekroczony może zostać dopuszczalny poziom pyłu PM10. Przyczyną złego stanu powietrza w mieście jest między innymi trwający sezon grzewczy, a także niekorzystne warunki meteorologiczne. Ostrzeżenie ważne jest dzisiaj od godz. 06.00 do 24.00.

W tym czasie w mieście obowiązuje zakaz używania kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno, jak kozy, czy piece kaflowe, jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Zanieczyszczone powietrze może być przyczyną różnego rodzaju dolegliwości. Aby zadbać o swoje zdrowie, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza kiedy odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, ale także ograniczyć wietrzenie pomieszczeń w czasie, gdy obowiązuje ostrzeżenie.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza, czyli dzieci i młodzież, seniorzy, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, a także zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze. U chorych na astmę dolegliwości mogą się nasilić. Nie należy zapominać o normalnie przyjmowanych lekach, a w przypadku nasilenia objawów chorobowych skonsultować się z lekarzem.

Nowosądeczanie powinni też unikać działań, które dodatkowo zwiększą zanieczyszczenie powietrza, czyli np. korzystania z samochodów, używania dmuchaw do liści i rozpalania ognisk. Władze zobowiązane są natomiast do prowadzenia intensywnych kontroli, przeciwdziałających spalaniu odpadów.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz znalazł się na szczycie rankingu Polskiego Alarmu Smogowego, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Sądecczyzna: w smogowe dni będzie zakaz palenia w kominkach. Tak zdecydowali radni województwa

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.