Złamali przepisy przed samymi obiektywami kamer

Złamali przepisy przed samymi obiektywami kamer

jedź bezpiecznie

Kilka dni temu w Nowym Sączu nagrywano kolejny odcinek programu „Jedź bezpiecznie”, emitowanego na antenie TVP3 Kraków. Podczas kręcenia ujęć na ulicy Królowej Jadwigi kamera zarejestrowała kilku kierowców łamiących przepisy. Posypały się mandaty i punkty karne.

„Jedź bezpiecznie” to program, w którym prezentowane są różne istotne tematy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, a także porady ekspertów doradzających jak zachowywać się w trudnych sytuacjach na drodze. Najnowszy odcinek (który można zobaczyć TUTAJ) nakręcono w Nowym Sączu.

Marek Dworak, który jest Pełnomocnikiem Ministra Infrastruktury ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wyjaśniał jak prawidłowo poruszać się po nowym rondzie przy sądeckim szpitalu. Natomiast na ulicy Królowej Jadwigi sprawdzono, czy kierujący stosują się do wprowadzonych ponad rok temu przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na przejściach.

Na nagraniu udało się zarejestrować cztery wykroczenia związane z wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. Trzech kierowców zostało ukaranych mandatami w wysokości 1500 zł. Każdy z nich dostał po 10 punktów karnych. W przypadku czwartej osoby policjanci skierowali wniosek do sądu o ukaranie. Funkcjonariusze z sądeckiej komendy udostępnili wideo, na którym widać dwa z odnotowanych wykroczeń.

Jak zachować bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych?

Zgodnie z obowiązującymi od ponad roku przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju, chyba, że pieszy już znajduje się na przejściu) – przypominają mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Należy zatem obserwować nie tylko przejście, ale też jego okolicę. Przepisy zobowiązują kierowcę do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości tak, by nie naraził na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu (albo na nie wchodzącego) i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu (albo wchodzącemu na to przejście).

Oczywiście, pieszy również musi być ostrożny. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd – również na przejściu. Warto też przypomnieć, że podczas przechodzenia lub wchodzenia na jezdnię, torowisko czy przejście dla pieszych nie wolno korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego.

fot. stopklatki z nagrania (źródło: KMP w Nowym Sączu)


Czytaj też:

„Prędkość” na Sądecczyźnie. Zatrważający wynik policyjnej akcji

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.