Zapłonął ogień Łemkowskiej Watry

To je ta, jedyna, pid nebom twoja Zemlia – piękna pieśń Łemków zabrzmiała podczas 35 Watry, która odbyła się w Zdyni, w gminie Uście Gorlickie. Watra jest jedną z największych międzynarodowych imprez integrujących Łemków rozsianych po różnych zakątkach Polski  i świata. 

wsb3

To ważne, że w czasach pokoju staramy się wracać do dramatycznej przeszłości, oddajemy hołd ofiarom akcji „Wisła” i wyciągamy odpowiednie wnioski. – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa. – Równie istotne są działania w zakresie pielęgnowania kultury niszczonej w czasach komunistycznych. Pamięć o mieszkańcach Łemkowszczyzny musi się wiązać z dbałością o dziedzictwo kulturowe, zarówno duchowe, jak i materialne, tym bardziej, że wiele zabytkowych obiektów z tego regionu zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podczas trwającej trzy dni Watry Łemkowie mogli spotkać się przy ognisku i podziwiać występy artystów z Polski, Ukrainy, Chorwacji, Słowacji i Serbii prezentujących muzykę ludową, folkową, rockową i jazzową.

Była też Łemkowska Spartakiada, wystawy, spotkania literackie, konkursy, warsztaty oraz pokazy tradycyjnych łemkowskich rzemiosł.

fot. www.malopolska.pl

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]