Z gór widać lepiej. Kałusz, miasto w Europie

Z gór widać lepiej. Kałusz, miasto w Europie

Wątek osobisty będzie. Konkurs Eurowizji wygrał Kalush Orkiestra, którego nazwa pochodzi od miejsca urodzenia lidera zespołu. Ołech Psiuk jest teraz sławny na całą Europę. Do minionej soboty o Kalushu (obwód iwanofrankowski) mało kto słyszał. Ot, dziura zabita dechami gdzieś za linią horyzontu, miasteczko prowincjonalne. Jakoś tak się składa, że w Kałuszu (powiat stanisławowski) urodziła się moja mama. I jej mama też. I moja prababcia również. Już tylko z tego powodu czuję do tego miasta coś na kształt sentymentu.

Nie musiałem w tym celu czekać na piosenkę w Eurowizjii. Choć byłem tam tylko raz, jakąś część mojego życia wypełniły opowieści o tym mitycznym miejscu na Ziemi, o Kałuszu. W zielonym dowodzie osobistym mojej Mamy (pamiętacie takie dowody?) jako miejsce urodzenia, jakaś niewidzialna urzędnicza ręka wpisała: „Kałusz ZSRR”. Dziwne, bo Mama nigdy w żadnym ZSRR nie była. Nawet na wycieczce zakładowej, a co dopiero, żeby miała tam na świat przychodzić! To musi być ciekawe doświadczenie życiowe urodzić się w kraju, w którym się nigdy nie było. ZSRR, hm…

Moja Mama urodziła się w Polsce. I nie wspominam o tym dlatego, żebym rościł sobie jakieś prawa do Kałusza albo chciał przesuwać wschodnią granicę na jej dawne miejsce. Ot, rodzinna opowieść. Eurowizja dała Kałuszowi historyczną szansę zaistnienia. Dostał Kałusz swoje dziejowe pięć minut. Za chwilę świat na kolejne pięćset lat zapomni o tym niepozornym miasteczku. Ale może zanim się tak stanie warto potraktować Kałusz jako model do nauczania historii. Burzliwej, skomplikowanej, pogmatwanej tak mocno, że według niej można się nawet urodzić w kraju, w którym się nigdy nie było.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.