Z ekologią za pan brat. W Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu wiedzą, jak dbać o środowisko

Z ekologią za pan brat. W Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu wiedzą, jak dbać o środowisko

Szkoła Podstawowa nr 6 w Nowym Sączu zorganizowała bezpłatne dla uczniów warsztaty ekologiczne w ramach wydarzenia „Z ekologią za pan brat”.  Na dziewięciu eko-stanowiskach tematycznych dzieci tworzyły własne, niepowtarzalne prace, wykorzystując materiały z recyklingu.

Na ,,dziale” eko-torby malowali własne ekologiczne wzory na bawełnianych torbach, ucząc się, że korzystanie z wielorazowych toreb wpływa na zmniejszenie ilości odpadów. Na stanowisku eko-sole do kąpieli przygotowywali sole z wykorzystaniem przyjaznych dla środowiska produktów, poznając ich właściwości. Korzystali z soli morskiej, soli epsom, rumianku, nagietka, lukrecji, hibiskusa, rozmarynu i olejków zapachowych. Dowiedzieli się, że tworząc kosmetyki w domu, nie produkują zbędnych opakowań i dokładnie znają ich skład.

Zainteresowaniem cieszyło się stanowisko eko-herbaty, gdzie każdy mógł samodzielnie skomponować swoją aromatyczną i wyjątkową herbatę, wykorzystując w stu procentach naturalne rośliny z polskich upraw, czyli: anyż biedrzeniec, jemiołę, ziele, krwawnik, melisę suszoną, kwiat rumianku, dziką różę, liść pokrzywy. Dzieci wykonywały też eko-medaliony, eko-magnesy i eko-breloki. Tworzyły eko-biżuterię z dostępnych bawełnianych włóczek.  To tzw. upcycling, czyli przetwarzanie materiałów już niepotrzebnych i nadawanie im nowego życia.

Chłopcy natomiast interesowali się tworzeniem bomb nasiennych z ziemi, gliny oraz nasion roślin miododajnych (gorczyca, gryka, facelia, koniczyna, saradela). Ze stworzonych mieszanek wyrosną kwietne łąki, które pomogą owadom zapylającym, głównie pszczołom i motylom. Na stanowisku ,,koło fortuny” można było sprawdzić swoją wiedzę z ekologii oraz otrzymać nagrody za poprawne odpowiedzi.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Nowym Sączu systematycznie angażuje się w lokalne i ogólnopolskie akcje promujące postawy ekologiczne np. #SprzątamydlaPolski oraz „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, której kolejna edycja już w grudniu. Wydarzenia ekologiczne w szkole koordynuje mgr Urszula Antkiewicz – nauczycielka geografii.

Akcja była finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Część 2) Fundusz Ekologii. Informacje o akcji przekazane były m.in. całej społeczności szkolnej na specjalnych ulotkach oraz ukazały się na stronie Urzędu Miasta w Nowym Sączu —>Tutaj.

Czytaj także: https://www.dts24.pl/postaw-na-slonce-apeluje-sloneczna-brygada-ze-szkoly-podstawowej-nr-6-w-nowym-saczu/?preview_id=285563&preview_nonce=36fd36ce68&_thumbnail_id=285639&preview=true

Autor/ fot. Urszula Antkiewicz

Reklama