„Postaw na Słońce” apeluje „Słoneczna Brygada” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu

„Postaw na Słońce” apeluje „Słoneczna Brygada” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu

Postaw na Słońce, SP6 w Nowym Sączu

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu uczestniczą w ekologicznym projekcie edukacyjnym „Postaw na Słońce”. Jest to ogólnopolski konkurs badawczy, mający na celu rozpowszechnienie wiedzy o mikroinstalacjach Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), czyli urządzeniach, pozwalających wytwarzać energię elektryczną we własnym zakresie na swój własny użytek. Są to na przykład: pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, czy małe siłownie wiatrowe. Szczególnie ten projekt zwraca uwagę na  fotowoltaikę, czyli technologie przetwarzania energii słonecznej na elektryczną. Konkurs jest objęty patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W I etapie konkursu uczniowie SP6 zajęli wysokie 4. miejsce na 51 szkół podstawowych, biorących udział w projekcie – https://postawnaslonce.pl/wyniki/. Nadal walczą o zwycięstwo ze wsparciem dts24.

Szkoła Podstawowa nr 6 jest jedyną szkołą z powiatu nowosądeckiego, która zaangażowała się w akcję, mając na uwadze konieczność podejmowania działań, zmierzających do zmniejszenia dużego zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście i regionie. Na Sądecczyźnie, jak i w Polsce nadal  energię cieplną i elektryczną tradycyjnie uzyskuje się głównie podczas spalania paliw kopalnych, takich jak na przykład węgiel i  gaz ziemny. Energetyka oparta na węglu niesie ze sobą niezwykle szkodliwe skutki dla środowiska ze zmianami klimatycznymi i smogiem na czele. Podczas uzyskiwania energii z węgla uwalniane są do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, tlenki siarki i inne zanieczyszczenia mające niekorzystny wpływ nasze zdrowie. Zmiana sposobu wytwarzania energii w Polsce, w tym przejście na mikroinstalacje OZE, przyczyni się do poprawienia stanu środowiska.

W II etapie konkursu grupa uczniów z SP6 tzw. „Słoneczna Brygada” (na zdjęciu)  promuje ideę stosowania mikroelektrowni słonecznych. Uczniowie zorganizowali Szkolny Konkurs Ekologiczny na temat energii słonecznej i sposobów oszczędzania prądu w domu i w szkole, przygotowali plakaty, ulotki promujące OZE i fotowoltaikę. Przeprowadzili badanie zużycia energii w swoich domach i w szkole, określili skutki tego zużycia dla środowiska oraz projektowali na schematycznym planie instalację fotowoltaiczną dla konkretnych lokalizacji. W tym celu wykorzystali kalkulatory, przygotowane przez organizatora konkursu Fundację Banku Ochrony Środowiska. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy Sądecczyzny.
https://postawnaslonce.pl/kalkulatory/kalkulator-zuzycia-energii-elektrycznej-w-domu/
https://postawnaslonce.pl/kalkulatory/kalkulator-emisji-i-kompensacji-dwutlenku-wegla-oraz-ekonomii-rozwiazan-fotowoltaicznych/

W szkole odbyła się też konferencja z udziałem specjalistów z zakresu fotowoltaiki z firmy Solgro Polska https://solgro.pl/ , którzy przybliżyli uczniom i nauczycielom tematykę oraz wykonali wizualizację instalacji fotowoltaicznej dla szkoły (zdjęcia).

„Słoneczna Brygada” z SP6 informuje, że można skorzystać z dofinansowania do mikroinstalacji OZE w gospodarstwach domowych. Są to dofinansowania:

– do mikroinstalacji fotowoltaicznych https://mojprad.gov.pl/
– do pomp ciepła https://mojecieplo.gov.pl/
– do wymiany starego pieca i ocieplenia domu https://czystepowietrze.gov.pl/
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Może liderem ekologicznych rozwiązań w produkcji energii w Polsce będzie Sądecczyzna?
Może w przyszłości polskie szkoły będą korzystać z energii słonecznej?
Realizacja marzeń jest w naszych rękach.

Na koniec kilka haseł od uczniów, promujących energię słoneczną:

„Słońce – czysta energia”, „Nastaw się na Słońce”, „Moc promyczków”, „Nie bądź ciemny jak węgiel, tylko jasny jak Słońce”.
Więcej na stronach: https://sp6-ns.pl/ i https://www.facebook.com/sp6ns

Autor: Urszula Antkiewicz – koordynator projektu w SP6, nauczycielka geografii.

Fot. Urszula Antkiewicz
,,Postaw na Słońce”/
Szkoła Podstawowa nr 6

Reklama