Witold Kozłowski: Panoramiczne pociągi na Sądecczyźnie? Podpisuję się dwoma rękami pod tym projektem!

Niemal dokładnie dwa lata temu – we wrześniu 2019 pisaliśmy w dts24 o pomyśle burmistrza Muszyny Jana Golby, dotyczącym wzbogacenia oferty turystycznej Sądecczyzny o pociąg panoramiczny. Okazuje się, że koncepcja ma sojusznika we władzach województwa. Jest nadzieja, że nie skończy się tylko na śmiałym marzeniu.

Inwestycje dla których pomysłodawcą jest Jan Golba od dziesięcioleci rozpieszczają turystów odwiedzających Beskid Sądecki. Gdy był burmistrzem Krynicy, wymyślił „gondolę” na Jaworzynę, od kiedy gospodarzy w Muszynie, uzdrowisko przeżywa renesans z powodu coraz to nowych atrakcji: są ogrody tematyczne, odnowiony przepięknie rynek, baseny na Zapopradziu, lodowisko. Będzie niebawem zrekonstruowana warownia na wzgórzu zamkowym. W planach jest też budowa kolejki gondolowej na górę Malnik.  Koncepcja unikalnego środka transportu umożliwiającego dotarcie do wszystkich atrakcji Doliny Popradu i Krynicy – Zdroju ma szansę zamienić się w konkret pod warunkiem przychylności władz województwa i PKP.

Taki pociąg kursuje w Szwajcarii.

Umożliwia obserwację zmieniających się za oknem krajobrazów dzięki specjalnej konstrukcji wagonów. Dominującym materiałem w przedziałach pasażerskich jest szkło – duże okna zachodzą na dach. Zadbano także o wygodne siedziska oraz o klimatyzację. Dodatkową atrakcją jest przewodnik audio po okolicy, przez którą przejeżdża pociąg. Wystarczy założyć słuchawki, zasiąść wygodnie w fotelu, słuchać, patrzeć i zachwycać się. Szwajcarzy postarali się również o atrakcje dla podniebienia. Pasażerowie mają przed sobą stoliki, a do ich dyspozycji są kelnerzy przyjmujący zamówienia i dostarczający posiłki. Pociąg panoramiczny nie spieszy się. Nazywany bywa „najwolniejszym expresem świata”. Nikt jednak nie wsiada do niego, aby szybko dotrzeć do celu, tylko po to, aby nacieszyć się widokiem alpejskich krajobrazów.

W rozmowie przeprowadzonej w studio RDN marszałek województwa Witold Kozłowski został zapytany o opinię dotyczącą koncepcji Jana Golby.

Podpisuję się dwoma rękami pod tym projektem. Pamiętam, że już w 2019 roku pierwszy raz rozmawiałem z panem burmistrzem na ten temat. Jednak, jak wszyscy wiemy, że z chwilą, kiedy cały świat uziemiła pandemia, całkowicie zmieniły się priorytety i nasze myślenie. W związku z tym niestety, niektóre bardzo ciekawe projekty musieliśmy trochę odsunąć na bok, a zająć się realizacją Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Nie zapomnieliśmy jednak o tym projekcie. Już niedługo rozpocznie się rewitalizacja wielu dworców kolejowych w Dolinie Popradu i gdy ta inwestycja zostanie zrealizowana, podejmiemy poważne kroki w tym kierunku, żeby ten projekt zrealizować. Jest on naprawdę ciekawy – stwierdził Witold Kozłowski.

Trzymamy za słowo! A tym, którzy nie wiedzą jeszcze jak mogłoby to wyglądać, podpowiadamy: obejrzyjcie film poniżej:

 

zdjęcia w tekście: Glacier express; Szwajcaria; źródło: pixabay

Czytaj też:

Jaworzyna Krynicka. Ludzie uratowali życie drapieżnemu ptakowi

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.