Rozpoczyna się odbudowa zamku w Muszynie. Zobacz wizualizacje [ZDJĘCIA]

Rozpoczyna się odbudowa zamku w Muszynie. Zobacz wizualizacje [ZDJĘCIA]

zamek w Muszynie, wizualizacja

Remont i rozbudowa oraz zagospodarowanie otoczenia wokół zamku w Muszynie to plany, które ziszczą się prawdopodobnie już za kilkanaście miesięcy. Z ruin zamkowych, których historia sięga XV wieku wyrośnie 14 metrowa okazała budowla. Przeszklony taras widokowy na dachu, kawiarnie, sale wystaw, to atrakcje, które czekać będą na zwiedzających wzgórze zamkowe w Muszynie. 

Zamek w Muszynie wybudowany został z kamienia. Dla naszych przodków pełnił funkcje obronne. Do naszych czasów najlepiej zachowały się elementy baszty, której mury są wysokie na 8 metrów i grube na około 2,5 metra.

To, co zostało, stało się bazą do realizacji pomysłu odbudowy, na co gmina postarała się o 9 mln zł dotacji. W 15% rekonstrukcja zostanie sfinansowana przez samorząd Muszyny, natomiast 85% środków, to pieniądze unijne.

Wykonana zostanie rekonstrukcja części murów, które zostaną wyniesione ponad teren. W dużym stopniu odbudowana zostanie baszta, na tyle, na ile starczy nam środków. W przyszłości będziemy chcieli jednak tę odbudowę kontynuować i mamy na to zgodę konserwatora. Baszta będzie punktem dobrze widocznym z całego miasta – zapowiada Jan Golba, burmistrz Muszyny.

Co więcej oprócz zamku odbudowana zostanie także kamienica zamkowa, która będzie parterowym mierzącym około 5 metrów budynkiem z tarasem widokowym. To właśnie tam zlokalizowany będzie punkt gastronomiczny oraz sale wystaw.

Cały dziedziniec zamku zostanie wyrównany, wykonane zostaną nawierzchnie kamienne, odbudowana zostanie studnia zamkowa. Ważnym elementem budującym wizerunek zamku będą mury które zostaną odbudowane ponad poziom projektowanego dziedzińca. Mury od strony południowej (widoczne od miasta) będą miały wysokość około 8-10 metrów i będą dominować architektoniczne nad Muszyną – informują projektanci z Biura Architektonicznego Dresler Studio, które wykonało projekt inwestycji.

Ciekawą atrakcją będzie także drewniany most na trasie ścieżki edukacyjnej wiodącej w stronę ruin zamku. W ramach inwestycji konieczne będzie doprowadzenie wody, kanalizacji oraz gazu, aby w tym miejscu mogły funkcjonować kawiarnia i inne punkty użyteczności publicznej.

Prace mają ruszyć już w październiku, a realizować je będzie firma Budmex z Barcic.

– Jesteśmy już po zakończeniu przetargu. Prace chcemy rozpocząć możliwie jak najszybciej. Teraz wykonawcy urządzają sobie plac budowy, bo teren nie jest łatwy. Wykonywane prace wymagać będą dostarczania dużej ilości materiałów – mówi burmistrz.

Jaka podkreśla Jan Golba, jest to częściowa rekonstrukcja, która zostanie wykonana na podstawie przekazów historycznych, zachowanych rycin oraz obrazów.

Zamek będzie odbudowany bardziej na podstawie wyobrażenia, nawiązywał będzie do rozwiązań historycznych, jakie na tym terenie były. Zamki nie różniły się mocno od siebie, a do ich budowy wykorzystywano podobne materiały. W detalach nie próbujemy niczego odtwarzać, natomiast odtwarzamy zarysy w oparciu o koncepcje rewitalizacyjne sporządzone przez fachowców – dodaje.

 

Anna będzie żyć…