Wiatr może osiągnąć w porywach do 140 km/h. Wojewoda zwołał sztab kryzysowy

W ciągu najbliższych godzin możemy się spodziewać bardzo silnego wiatru. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W związku z tym wojewoda małopolski zwołał doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.

Renault2

W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, wojska, straży pożarnej, policji, zarządów dróg, Inspekcji Transportu Drogowego i Nadzoru Budowlanego, PKP oraz Tauronu.

Wszystkie służby zadeklarowały gotowość do działania. Przeprowadzono analizę zagrożeń, wzmocniono stanowiska dowodzenia i sprawdzono sprzęt. 

Zarządcy monitorują przejezdność dróg. Na bieżąco zbierane są też informacje o ewentualnych awariach energetycznych. Przygotowani są pracownicy i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz Inspekcji Nadzoru Budowlanego.

PKP wzmocniło obsady zespołów szybkiego usuwania usterek i pogotowia awaryjnego. Ponadto zadysponowano pociągi sieciowe do osłony sieci trakcyjnej i usuwania skutków wiatru.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację w całym województwie i zbiera meldunki od poszczególnych służb.

Aktualnie przez Polskę przesuwa się aktywny niż z układem frontów atmosferycznych. Największych zagrożeń spodziewać można się w pierwszej części nocy. Mocne porywy wiatru będą powodować uszkodzenia i utrudnienia.

Wiatr osiągać będzie prędkość do 100 km/h, a w wysokich górach nawet do 140 km/h.

Oczywiście mamy do czynienia z żywiołem. Dlatego nie da się określić, jak dokładnie to zjawisko meteorologiczne będzie przebiegało - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Przede wszystkim zachowajmy ostrożność i nie narażajmy się niepotrzebnie, a w razie potrzeby informujmy właściwe służby, które pełnią teraz całodobowe dyżury w oparciu o wzmocnione obsady.

źródło: Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie

PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.