Waży się decyzja warta miliony: biuro rzecznika przedsiębiorców może być w Nowym Sączu, w kolebce milionerów

Waży się decyzja warta miliony: biuro rzecznika przedsiębiorców może być w Nowym Sączu, w kolebce milionerów

W piątek, 12 stycznia, sejmowa Komisja ds. Deregulacji zajmie się opracowanym przez Ministerstwo Rozwoju projektem Ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz poprawką jaką zgłosił do ustawy Klub Jagielloński proponując, aby biuro rzecznika było pierwszą centralną instytucją ulokowaną nie w Warszawie, tylko w Nowym Sączu. O pomyśle Klubu Jagiellońskiego informowaliśmy w grudniu. Pojawiła się wówczas myśl, że inicjatywa ta mogłaby uratować upadający Park Technologiczny, który byłby dla biura rzecznika idealną siedzibą. 

Korzyści płynących z uwzględnienia poprawki proponowanej przez Klub Jagielloński jest mnóstwo. Pokłosiem tej decyzji będzie nie tylko impuls do rozwoju Sądecczyzny i stworzenie nowych miejsc pracy, ale i szansa na powrót w rodzinne strony sądeczan, którzy obecnie pracują w innych miastach lub za granicą. Projekt ustawy przewiduje roczny budżet dla biura na poziomie 180 zł.

Inicjatywę mocno wspierają sądeccy przedsiębiorcy. Na biurko nowej szefowej resortu Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz, ma trafić list z apelem o przyjęcie poprawki Klubu Jagiellońskiego podpisany przez kilkudziesięciu przedsiębiorców. Będą na nim między innymi autografy Ryszarada Florka, Ryszarda Fryca, Krzysztofa Pawłowskiego, Andrzeja Wiśniowskiego, Zygmunta Berdychowskiego…

Składam swój podpis DRUKOWANYMI LITERAMI – deklarował wczoraj twórca Fakro Ryszard Florek.

To świetny pomysł. Historia zatoczyłaby koło… myślę o eksperymencie sądeckim, z którego kiedyś Nowy Sącz zasłynął i który może w nieco innym wymiarze dokonać się teraz, dzięki ulokowaniu biura rzecznika przedsiębiorców właśnie tutaj – powiedział w rozmowie z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim  biznesmen Ryszard Fryc. – Ulokowanie tej instytucji w Brainville to świetny pomysł. Serce boli, gdy patrzę na ten obiekt, który ma ogromny potencjał i powinien służyć ważnym dla regionu i kraju celom.

Pomysłodawcy tej inicjatywy mają we mnie sojusznika. Sądecczyzna to miejsce, gdzie ludzi przedsiębiorczych jest najwięcej. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu taka instytucja nie zostanie zauważona, u nas spełni ogromnie ważną rolę. To pierwszy argument,  a drugi, zimny i chłodny, ale równie ważny: w ten sposób można uratować Park Technologiczny, miejsce, które z myślą o przedsiębiorcach było budowane – powiedział w rozmowie z nami założyciel nowosądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu, obecny  jej prezydent dr Krzysztof Pawłowski.

Wiążącą deklarację poparcia dla inicjatywy złożył też cały zarząd firmy Wiśniowski na czele z Andrzejem Wiśniowskim, twórcą potęgi największego producenta bram garażowych, przemysłowych i systemów ogrodzeniowych w Polsce.

Każda inicjatywa zmierzająca do demonopolizacji Warszawy w sprawie umiejscowienia tego typu instytucji jest cenna i podpisuję się pod nią z pełnym przekonaniem, że powinien to uczynić każdy rozumny człowiek – powiedział Zygmunt Berdychowski, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

Od początku w realizacji pomysłu wspiera Klub Jagielloński Jacek Powałka, jeden wychowanków nowosądeckiej „kuźni” kadr zarządzających jaką stała się przed laty Wyższa Szkoła Biznesu. O  talent Jacka Powałki upomniały się między innymi InPost, Meteor Mobile Communications, France Telecom, Great Open House, dla których pracował. Dziś pracuje w Berlinie na stanowisku dyrektora ds. Strategii Expondo.de, firmy działającej w branży ecommerce w 27 krajach świata, ale jak podkreśla, nigdy nie zerwał więzi z Sądecczyzną.

Inicjatywa ulokowania biura rzecznika przedsiębiorców w Nowym Sączu jest na wskroś wiarygodna. W Nowym Sączu bije serce polskiego biznesu, na Sądecczyźnie odbywa się największe w naszej części Europy Forum Ekonomiczne, tutaj jest największe w kraju skupisko milionerów. Ten region ma coś, co mogę określić jako kod DNA przedsiębiorczości albo kwintesencję kodu na sukces: wszystko jest tutaj pod górkę, dosłownie i w przenośni. Trudny dojazd, odebrana ranga miasta, które kiedyś było stolicą województwa, dramatyczna komunikacja… A mimo to region się dynamicznie rozwija.  I jeszcze jeden bardzo ważny argument: kogo pytać, z kim konsultować ważne dla polskich przedsiębiorców regulacje, jak nie z grupą milionerów, którzy w tym miejscu mając tak pod górkę osiągnęli takie sukcesy. W każdej chwili można z nimi zorganizować warsztaty, z ich udziałem szukać najlepszych rozwiązań. Oni tutaj się spotykają, tutaj chodzą na piwo… Zebrać ich razem w innym miejscu na świecie graniczyłoby z cudem, a tutaj to realne – przekonuje Jacek Powałka.

We wsparcie Klubu Jagiellońskiego w rozpowszechnieniu informacji o ważących się losach lokalizacji biura rzecznika przedsiębiorczości zaangażowały się dwie nowosądeckie redakcje: Dobrego Tygodnika Sądeckiego i Radia Kraków.

Cały czas napływają do nas głosy na „TAK” dla pomysłu ulokowania tej instytucji w Nowym Sączu. Będziemy o nich informować na bieżąco.

List przedsiębiorców do Pani Minister Jadwigi Emilewicz można przeczytać TUTAJ.

Klaudia Kulak, Iwona Kamieńska

fot. Brainville; dts24

Centralna instytucja z siedzibą w Nowym Sączu: rzecznik przedsiębiorców. Pomysł na ocalenie Brainville?

fot: https://brainville.pl/media/galeria/

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama