6 grudnia w Nowym Sączu prof. Dudek wszczepi najmniejszy rozrusznik serca na świecie

W środę (6 grudnia) profesor kardiologii Dariusz Dudek przeprowadzi pierwsze dwa zabiegi wszczepienia stymulatora serca Micra – najmniejszego stymulatora serca na świecie. Zabieg będzie miał miejsce w otwartym nie dawno ośrodku kardiologicznym Intercard w Nowym Sączu.

wsb3

– Najmniejszy stymulator serca na świecie jest 10 razy mniejszy od standardowego rozrusznika. Cały czas dążymy do tego, żeby ten zakres naszych świadczeń, które trafiają do pacjentów był kompleksowy oraz zgodny z najnowszymi standardami światowymi – mówi Marcin Pasternak, Prezes Zarządu CKIEiA Intercard.

-Wszczepienie najmniejszego rozrusznika serca wiąże się dla nas z możliwością przyjmowania pacjentów, którzy dotychczas mogli skorzystać z tych zabiegów jedynie w innych województwach. Teraz będzie mogło skorzystać 15-20 pacjentów rocznie – dodaje Marcin Pasternak.

Sala hybrydowa kardiologii i kardiochirurgii w Nowym Sączu umożliwia prowadzenie zabiegów hybrydowych przez kardiologów i kardiochirurgów. Zabiegi te nie obciążają organizmu, są bezpieczniejsze i mniej inwazyjne.

-Wiemy, że po kilkunastu latach używania rozruszników elektrody przecierają się i często dochodzi do konieczności ich wymiany. Jest to zabieg bardzo trudny i skomplikowany – tłumaczy prof. Dariusz Dudek, kardiolog z Krakowa, konsultujący kardiologicznie ośrodek w Nowym Sączu. Profesor przygotowując się do przeprowadzenia tych zabiegów, brał udział w specjalnych szkoleniach w Danii.

– Dzięki rozwojowi światowej kardiologii od kilku lat dostępne jest urządzenie, które pozwala na wszczepienie bezpośrednio do całej komory serca, gdzie zostaje zaimplantowane do przegrody międzykomorowej, pomiędzy prawą a lewą komorą. Pomaga stymulować serce pacjenta przez 12 lat – dodaje profesor.

Ośrodek w Nowym Sączu posiada dwie pracownie zabiegowe, w tym jedną hybrydową oraz dostęp do 36 łóżek kardiologicznych, co daje możliwość hospitalizacji ok. 4000 pacjentów rocznie w ramach kontraktu z NFZ.

W najbliższym czasie Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu planuje rozwój nowych metod przezskórnych interwencji w zakresie naczyń obwodowych poza sercem, co dodatkowo wzbogaci szeroką ofertę leczniczą szpitala w Nowym Sączu.

 

Czytaj również:

Nowy Sącz ma najnowocześniejszy *sercowy* ośrodek medyczny w Polsce. Intercard czeka na pacjentów

Fot. Ilustracyjne – pixabay

 

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]