Nowy Sącz ma najnowocześniejszy *sercowy* ośrodek medyczny w Polsce. Intercard czeka na pacjentów

Dziś (czwartek,19 października) otwarto uroczyście Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard przy ul. Kilińskiego 68 w Nowym Sączu. W tej najnowocześniejszej w Polsce (a niewykluczone, że i w Europie) poradni, fachową pomoc będzie mogło znaleźć nawet 300 pacjentów miesięcznie. Centrum ma podpisane kontrakt z NFZ. 

wsb3

- Otwarcie tego ośrodka to wielka chwila dla sądeczan. Mamy w tej chwili dwa ośrodki, stary ośrodek jest na ulicy Młyńskiej 5, gdzie na 14 łóżkach przyjmujemy ok. 150 pacjentów miesięcznie. Mamy tam bardzo dużą rotację pacjentów. Dzięki temu, że powstał nowoczesny, piękny ośrodek, będziemy mogli zwiększyć ilość pacjentów do 300. Będziemy mogli zapewnić im fachowe leczenie - mówi Renata Korpak - Wysocka, ordynator oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu.

-Stary ośrodek był głównie ośrodkiem zabiegowym, od początku był nastawiony na leczenie chorób wieńcowych, głównie zawałów. W nowym ośrodku mamy oddział zachowawczy, więc możemy leczyć także inne schorzenia serca: niewydolność, wady, arytmię. Chcemy zapewnić kompleksową opiekę pacjentom po zawałach serca, rehabilitację dzienną, pomoc dietetyka, psychologa. Zawał łapie nagle, we śnie, w pracy. Pacjenci nie wiedzą, co robić. Tutaj chcemy ich tego nauczyć, to jest bardzo ważne. Dzięki naszym zabiegom śmiertelność osób po przebytych chorobach wieńcowych znacznie spadła - dodaje.

Z kompleksowej opieki kardiologicznej będzie mogło skorzystać  ok. pół miliona osób z trzech powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego oraz limanowskiego. Ośrodek zagwarantuje dzienną rehabilitację, nowoczesną diagnostykę, leczenie interwencyjne i zabiegowe oraz farmakologiczne. Ma podpisany kontrakt z NFZ, więc wszelkie usługi medyczne będą świadczone za darmo.

- Pacjent z zawałem powinien jak najszybciej znaleźć się na stole operacyjnym. Trzeba mu jak najszybciej udzielić pomocy i zniwelować uszkodzenia. Działając w Zarządzie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Kardiologii Zabiegowej, gwarantuję, że ten obiekt jest najnowocześniejszy w Polsce. To nowoczesna szkoła serca, skrojony na miarę obiekt, który będzie służył półmilionowej populacji miasta Nowy Sącz, powiatu sądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. To obiekt, w którym jest sala operacyjna, oddział szpitalny, przychodnia, rehabilitacja dzienna. Mogą tu również przyjeżdżać karetki pogotowia. Obiekt zapewnia kompleksową opiekę, wszystko, czego potrzebuje pacjent z chorobami serca - mówi profesor Dariusz Dudek, lekarz kardiolog, konsultant medyczny ośrodka w Nowym Sączu.

 

- To jest ośrodek, na który ten region czekał bardzo długo. Siedem lat prowadziliśmy rozmowy z dyrektorem szpitala odnośnie rozszerzenia miejsca, w którym prowadzona jest działalność kardiologiczna. Zdecydowaliśmy o wybudowaniu takiego budynku. Ma on 2,5 tys. metrów kwadratowych i 5o łóżek. To praktycznie trzykrotnie zwiększenie naszych możliwości hospitalizacyjnych - tłumaczy Marcin Pasternak, Prezes spółki Intercard.

Na parterze budynku są poradnie kardiologiczne oraz rehabilitacja, a na pierwszym piętrze - oddział łóżkowy. Na trzecim piętrze jest sala do innowacyjnych zabiegów hybrydowych.

W otwarciu poradni wzięły udział władze miasta, powiatu i województwa, przedstawiciele NFZ, parlamentarzyści, lekarze i inni pracownicy placówki. Poradnię poświęcił kapelan szpitalny ks. Józef Wojnicki. Otwarciu placówki towarzyszyła kapela "Ciupaga".

Otwarcie poradni zapowiadaliśmy w tekście: Nowoczesne miejsce dla sądeczan z sercowymi problemami 

Fot. Agnieszka Małecka 

KOMORA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.