W murach sądeckiego zamku 600 lat temu ktoś ukrył skarb…

Podczas prac archeologicznych prowadzonych na Wzgórzu Zamkowym w Nowym Sączu wolontariusze ze Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny znaleźli  ponad 50 srebrnych monet.

wsb3

Bierzemy udział w pracach archeologicznych zleconych przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Prowadzimy poszukiwania zabytków za pomocą wykrywaczy metali. W zeszłą sobotę natrafiliśmy na skarb schowany w murach byłego zamku. Jest to 50 srebrnych monet z XV wieku. Mamy nadzieję że znajdziemy jeszcze niejedną pamiątkę historyczną – mówi Stanisław Pustułka, jeden z uczestników poszukiwań.

Prace archeologiczne na zamkowym wzgórzu rozpoczęły się 11 marca. Ich głównym wykonawcą jest firma archeologiczna „BARD”

W ramach umowy wykonane zostaną trzy sondaże archeologiczne o powierzchni ok. 60 m², których zadaniem będzie sprawdzenie stanu faktycznego reliktów fundamentów zamku, który został zniszczony w wyniku eksplozji składu materiałów wybuchowych 18 stycznia 1945 roku. Pierwszy sondaż objął miejsce dawnej przypory gotyckiej znajdującej się w części południowo środkowej zamku, która była jego charakterystycznym elementem architektonicznym, wielokrotnie przedstawianym w ikonografii budowli. Drugi sondaż miał na celu uchwycenie fundamentów baszty szlacheckiej wznoszącej się w północno – środkowej części warowni. Trzeci z nich wyznaczony jest w spodziewanym w południowym narożniku skrzydła zachodniego, nieistniejącego już w 2 poł. XVIII w. Prace te prowadzone są w ramach przygotowywanego projektu rewitalizacji wzgórza zamkowego” – czytamy na stronie internetowej Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

zdjęcia z archiwum Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego Sądecczyzny

 

 

 

Czytaj też:

Stary Sącz: ziemia wokół zburzonego gościńca „Przystań” oddała pamiątki po tym, co się tutaj działo

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]