W grudniu ruszy produkcja szyb, które produkują energię. Wymyślili je w firmie Dawida Cyconia

16 grudnia firma ML System uruchomi pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass – transparentnych szyb z powłoką kwantową, które będą generować energię elektryczną. Właścicielem ML System jest pochodzący z Nowego Sącza Dawid Cycoń, który zdobywał doświadczenie między innymi w Optimusie i w Fakro. Kilkanaście lat temu zamieszkał na Podkarpaciu.

Quantum Glass to nowoczesne, przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, które będzie można montować zamiast zwykłych okien i przeszkleń. W mikroprzestrzeni między dwiema szybami Quantum Glass znajduje się powłoka  z kropek kwantowych o wymiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Są one półprzewodnikami zamieniającymi promieniowanie podczerwonego i UV w energię elektryczną. Co ciekawe – na działanie powłoki nie ma wpływu kąt padania światła.

Zakład produkcyjny Quantum Glass będzie działał w Jasionce pod Rzeszowem.

– Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Otwarcie linii produkcyjnej  Quantm Glass będzie integralną częścią uroczystości obchodów jubileuszu 15-lecia działalności ML System.
Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej: stacjonarnie i on-line.

 

źródło: ISBnews; ML System S.A.

Czytaj też:

Technologia medyczna. Wyprzedzamy cały świat. Rozmowa z sądeczaninem Dawidem Cyconiem – prezesem ML System

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.