W czarnej skrzynce w centrum Korzennej jest urządzenie, które może uratować życie

W czarnej skrzynce w centrum Korzennej jest urządzenie, które może uratować życie

AED Korzenna

W centrum Korzennej mieszkańcy mogą czuć się wyjątkowo bezpiecznie – w niewielkiej odległości od siebie znajduje się posterunek policji, dwa ośrodki zdrowia i dwie strażackie remizy. Co więcej, od wczoraj na jednej z nich zamontowane jest urządzenie, które może uratować ludzkie życie.

Zewnętrzny defibrylator AED znalazł się na przedniej ścianie siedziby OSP Korzenna. Jak podkreślają strażacy, urządzenie to może okazać się bezcenną pomocą, gdy w pobliżu remizy dojdzie u kogoś do zatrzymania krążenia. W razie potrzeby, każdy może z niego skorzystać. AED jest łatwe w obsłudze, trzeba postępować zgodnie z instrukcjami głosowymi, które wydaje. Nad obudową zawieszono również tabliczkę z instrukcją obrazkową.

– Po zbiciu szybki i przekręceniu kluczyka należy przekręcić w lewo obudowę i wyciągnąć urządzenie, automatycznie uruchomi się syrena alarmowa na dachu budynku, informując naszych strażaków, aby mogli wesprzeć działania medyczne – zaznaczają też druhowie OSP Korzenna.

Gdy strażacy w mediach społecznościowych poinformowali o montażu urządzenia, inicjatywa spotkała się z aprobatą mieszkańców. Komentujący często jednak zaznaczali: „oby nigdy nie trzeba go było używać”.

Takie urządzenia coraz częściej można spotkać w miejscach publicznych. Niedawno informowaliśmy choćby o montażu AED przy wejściu do gorlickiego ratusza (więcej TUTAJ).

fot. OSP Korzenna – KSRG

Czytaj też: Pora docenić strażaków z Sądecczyzny! Zrób to już dziś

Reklama