Na gorlickim ratuszu zainstalowano urządzenie ratujące życie

Na gorlickim ratuszu zainstalowano urządzenie ratujące życie

defibrylator Gorlice

Ta niepozorna żółta skrzyneczka może uratować czyjeś życie. Na ścianie przy wejściu do ratusza w Gorlicach zamieszczono defibrylator. Lokalizacja urządzenia została też oznaczona na ogólnopolskiej mapie AED, aby w razie potrzeby ułatwić przyjezdnym jego znalezienie.

Defibrylator marki Defibtech zainstalowano przy głównym wejściu do budynku gorlickiego ratusza. Urządzenie jest ogólnodostępne i może okazać się ratunkiem, gdy u kogoś dojdzie do nagłego zatrzymania akcji serca. Wydaje polecenia głosowe i ma też graficzną instrukcję użycia, dzięki czemu procedurę defibrylacji może wykonać nawet osoba, która nie posiada żadnego przygotowania medycznego.

Urządzenie zamieszczono w specjalnej skrzynce, która chłodzi je w lecie i ogrzewa w zimie. Jest zamykana na zatrzaski, więc dostęp do defibrylatora jest bezpieczny i łatwy.

– Szacuje się, że rocznie w Polsce ponad 160 tysięcy osób umiera z powodu problemów związanych z sercem. Większość z tych przypadków to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, które często mylone są z zawałem serca. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować prawidłowo, prowadząc do niedotlenienia organizmu – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta Gorlice.

Jak dodają, do nieodwracalnych uszkodzeń w centralnym układzie nerwowym dochodzi już po czterech minutach od zatrzymania krążenia. Szybkie użycie defibrylatora zwiększa czyjeś szanse na przeżycie. Co ważne, zatrzymanie krążenia może dotyczyć osób w każdym wieku i niezależnie od ich płci czy stanu zdrowia.

fot. UM Gorlice

Czytaj też: „150 lat na straży”. Ogłaszamy wyjątkowy strażacki plebiscyt! Nagrody czekają!

Reklama