Uwaga! Wkrótce rozpoczną się szczepienia ochronne lisów

Uwaga! Wkrótce rozpoczną się szczepienia ochronne lisów

Lis na łące

W przyszły piątek (24 września) na terenie Małopolski rozpocznie się akcja szczepień lisów przeciw wściekliźnie. Podczas wypraw do lasu trzeba będzie zachować ostrożność.

Przynęty zawierające szczepionkę doustną będą wykładane ręcznie lub zrzucane z samolotów w okresie od 24 września do 1 października.

W tym czasie należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo domowych pupili. Zaleca się, by nie wypuszczać psów i kotów bez opieki, a w razie spacerów z psem korzystać ze smyczy i kagańca. Jeśli zwierzę domowe będzie miało kontakt z preparatem, należy zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii.

Nie wolno podnosić, dotykać ani rozłamywać przynęty. Szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez spojówkę oka, błonę śluzową nosa i jamy ustnej, a także przez skaleczenia na rękach. W przypadku kontaktu z preparatem trzeba niezwłocznie zgłosić się do najbliższego lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Telefon kontaktowy: 18 441 24 01 lub 12 293 10 00.

fot. ilustr. pixabay.com


Czytaj też:

Reklama