Sztuką oddadzą hołd zmarłemu aktorowi Marcinowi Królowi. Będzie tak, jak w 2013 roku

Sztuką oddadzą hołd zmarłemu aktorowi Marcinowi Królowi. Będzie tak, jak w 2013 roku

W najbliższą niedzielę, 26 września, na deskach Limanowskiego Domu Kultury zostanie wystawiony spektakl ,,Moralność Pani Dulskiej”. Teatr ,,Co się stało?” chce w ten sposób upamiętnić tragicznie zmarłego aktora i kierownika teatru Marcina Króla, który w 2013 roku grał w tej sztuce. Wówczas wcielił się w rolę Zbyszka. W trakcie wydarzenia zbierane będą wolne datki, które organizatorzy w całości przekażą na rzecz dzieci śp. Marcina. Będzie tak jak w 2013 roku.

Marcin Król pochodził ze Starej Wsi, leżącej nieopodal Limanowej. Teatr był jego wielką pasją i miłością. Swój warsztat aktorski kształcił pod okiem Janusza Michalika w Teatrze ,,Co się stało?”. W 2016 roku przejął schedę po swoim mistrzu i został kierownikiem grupy teatralnej.

Wyreżyserował cztery spektakle: „Zołzy”, „Wariaci”, „Poczekalnię” i „Kandydatki na żonę”. Premiera ostatniego odbyła się 14 lutego i odniosła sukces. Marcin Król udzielał się również podczas uroczystości patriotycznych takich jak inscenizacja Bitwy pod Limanową. Zawsze chętnie wspierał swym talentem organizację wydarzeń nie tylko w Limanowskim Domu Kultury, ale i w innych jednostkach kulturalnych w regionie. Aktor odnosił sukcesy w konkursach, jak chociażby w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Marcin Król często także gościł na deskach Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego w Nowym Sączu. Artysta pracował jako budowlaniec, by utrzymać rodzinę, gdyż mimo pasji i talentu aktorskiego, nie znalazł stałego zatrudnienia w ośrodkach kultury.

Jego karierę przerwał tragiczny wypadek, do którego doszło przed południem 23 kwietnia br. Marcin Król pracował przy remoncie dachu siedziby białogardzkiego Starostwa Powiatowego. 31-latek prawdopodobnie chciał udrożnić zatkany lej służący do transportowania w dół starych dachówek. Wówczas miało dojść do naruszenia konstrukcji zsypu. Mężczyzna został przygnieciony przez gruz zsypywany z trzeciego piętra. Niestety mimo interwencji Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, nie udało się uratować jego życia. Aktor osierocił dwójkę dzieci. Wówczas jego przyjaciele ze Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ziemia Limanowska, jak i Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego w Nowym Sączu utworzyli zbiórki publiczne na rzecz rodziny śp. aktora. Łącznie udało się zebrać 80 tysięcy złotych.

Spektaklem wspomną przyjaciela

Limanowski Dom Kultury i Teatr „Co się stało?!” zapraszają do obejrzenia spektaklu „Moralność Pani Dulskiej”, który zostanie wystawiony 26 września o godz. 17:00 na scenie w sali widowiskowej LDK. Przedstawienie będzie okazją do wspomnienia tragicznie zmarłego w tym roku Marcina Króla – aktora i kierownika limanowskiego Teatru „Co się stało?!”

,,26 września o godz. 17:00 poznamy rodzinę Dulskich: Państwa Dulskich oraz ich trójkę dzieci – dwie córki i syna. Będzie to nie tylko okazja do spotkania z jedną z najbardziej popularnych sztuk teatralnych, ale także sentymentalna podróż do przeszłości. „Moralność Pani Dulskiej” w wykonaniu Teatru „Co się stało?!” miała swoją premierę w czerwcu 2013 roku. Wówczas w rolę Zbyszka wcielił się śp. Marcin Król, a za reżyserię odpowiedzialny był Janusz Michalik – założyciel teatru i ówczesny kierownik” – wspominają pracownicy LDK.

Aktorzy chcą oddać hołd zmarłemu Marcinowi. Historia cofnie się o kilka lat. W roli reżysera ponownie zobaczymy Janusza Michalika, a na scenie pojawią się aktorzy, którzy występowali w adaptacji z 2013 roku.

Marcin Król oddał serce aktorstwu, teraz my oddajmy kilka chwil naszego życia jego pamięci – zachęcają aktorzy.

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie kina Klaps. W trakcie wieczoru zbierane będą wolne datki, które organizatorzy w całości przekażą na rzecz dzieci śp. Marcina.

Marcin Król

Reżyseria: Janusz MICHALIK
Scenografia: Wiesława FRĄCZEK, Zofia ŚLEZAK i Marian FLOREK
Obsada:
Pani Dulska – Kinga JAROMIN
Pan Dulski – Janusz MICHALIK
Zbyszko Dulski – Jakub MOSKAL
Hesia Dulska – Agnieszka LEŚNIAK
Mela Dulska – Joanna KAPITAN
Juliasiewiczowa z Dulskich – Beata MICHALIK
Lokatorka – Aleksandra SEBALD (gościnnie)
Hanka – Zuzanna MAJERAN / Aneta ZIMIRSKA
Tadrachowa – Aleksandra STARZYK
Realizacja techniczna: Jerzy DUDEK i Piotr SZUBRYT

Fot. arch. dts24.pl/ Jerzy Cebula 

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama