Uwaga: Ognisko groźnej choroby ASF w powiecie gorlickim!

Uwaga: Ognisko groźnej choroby ASF w powiecie gorlickim!

U dzika odstrzelonego pod koniec kwietnia w miejscowości Męcina Wielka w gminie Sękowa stwierdzono obecność wirusa ASF (afrykański pomór świń). Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłosił w tym rejonie ognisko choroby – w promieniu trzech kilometrów od miejsca ustrzelenia zwierzęcia oraz obszar zagrożony obejmujący do 10 kilometrów od ogniska. To pierwsze stwierdzone ognisko ASF na terenie województwa małopolskiego w 2023 roku. Wdrożono procedury, które mają na celu maksymalną możliwą ochronę okolicznych  hodowli.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa ASF Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaapelował do myśliwych o przestrzeganie zasad bioasekuracji w czasie polowań, a do hodowców świń – o zachowanie szczególnej ostrożności podczas obsługi trzody chlewnej.

W promieniu 10 kilometrów od miejsca odstrzelenia chorego dzika jest 9 gospodarstw, w których hodowane są świnie.

Wszelkie przypadki zaobserwowania chorych lub padłych dzików w powiecie gorlickim należy w trybie pilnym zgłaszać do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gorlicach (lek. wet. Marcin Przybycień).

ZASADY POSTĘPOWANIA Z KAŻDYM ZNALEZIONYM PADŁYM DZIKIEM:

  1. Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
  2. Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
  3. Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo Powiatowego
    Lekarza Weterynarii (dane teleadresowe powiatowych lekarzy weterynarii dostępne są tutaj; dla powiatu gorlickiego: 183371761, kom. 696065146, 728935106; mail: [email protected] ) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, policji (zwłaszcza po kolizji dzika z samochodem), lokalnego leśniczego, straży leśnej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie Starostę, Burmistrza, Wójta Gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
  4. Należy pamiętać, że osoba, która:
    1. miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
    2. znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Wirus ASF nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, jednak występowanie ASF wśród dzików stanowi bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej.

 

Reklama