Unikatowe perełki na sądeckich szlakach

Unikatowe perełki na sądeckich szlakach

Majowy długi weekend może być świetną okazją do wycieczek i poznawania regionu. My, zgodnie z tematyką tego numeru, zachęcamy zwłaszcza do wybrania się szlakiem perełek architektonicznych Sądecczyzny. Naszym przewodnikiem jest KRZYSZTOF RODAK – architekt, grafik, malarz, który realizował projekt „Utrwalenie i upowszechnienie wielokulturowego dziedzictwa sakralnego ziemi sądeckiej”.

Wynikiem jego projektu jest opracowanie, które zawiera obraz – portret budynku wykonany w technice akwarelowej, szkic ołówkiem lub węglem, dokumentację fotograficzną oraz opis z najważniejszymi informacjami o obiekcie. Autor dzieli się z czytelnikami DTS kilkoma z nich. A my zachęcamy do osobistych odwiedzin tych, chyba mniej popularnych turystycznie, miejsc.

 

MILIK – CERKIEW PW. ŚWIĘTYCH KOSMY I DAMIANA

Istnienie cerkwi w Miliku jest odnotowane już od XVI w. Świątynia została zniszczona przez powódź w 1813 roku, mieszkańcy jednak uratowali część wyposażenia i w tym samym roku wznieśli nową cerkiew. Świątynia została zbudowana wg tradycji budownictwa łemkowskiego, na konstrukcji zrębowej, a ściany pokryto gontem. Nawę przykrywa dach kalenicowy, prezbiterium namiotowy łamany, wieńczą je wieżyczki z baniastymi hełmami i pozornymi latarniami. Dach jest podbity gontem, kryty blachą, łamany. Nad przedsionkiem wznosi się izbicowa wieża z baniastym hełmem z pozorną latarnią i kutym krzyżem. Świątynia posiada pewne cechy budownictwa katolickiego – wyodrębnioną, dobudowaną zakrystię i dwie boczne kaplice. Wnętrze cerkwi zdobi polichromia ornamentalna z 1930 roku. Powyżej świątyni stoi współcześnie zbudowana dzwonnica. Na kościół katolicki zaadaptowana po wysiedleniach ludności rusińskiej w czasie akcji „Wisła”.

(…)

Kolejne propozycje znajdziesz w najnowszym DTS – dostępnym bezpłatnie pod linkiem:

 

 

Reklama