Nowy Sącz: ulica Zubrzyckiego zniknie z mapy miasta

Radni miasta likwidują “pamiątki” po czasach PRL. Na ostatniej sesji (22 marca)  zdecydowali o zmianie patrona nazwy jednej z ulic. Franciszka Zubrzyckiego zastąpi porucznik Tadeusz Ryba, choć początkowo zastanawiano się nad nadaniem ulicy imienia Franciszki Pisztkowej – ostatniej właścicielki Zawady i Nawojówki.

O dekomunizacji pisaliśmy: TUTAJ

 – Urzędy zostały zobligowane do tego, aby dokonać weryfikacji nazewnictwa ulic i ich zgodności z przepisami ustawy dekomunizacyjnej. Powołany w urzędzie zespół dokonał przeglądu ulic. Na stronie internetowej miasta zamieszczone są ulice, których nazwy należy bezwzględnie zmienić.  Należy do nich ulica Franciszka Zubrzyckiego –  mówi Krzysztof Kurzeja, dyrektor Wydziału Geodezji i Mienia Urzędu Miasta Nowego Sącza.

– W związku z tym, że wpłynął wniosek mieszkańców z propozycją aby ta ulica nosiła nazwę Tadeusza Ryby, został przygotowany projekt uchwały – dodaje.

Radni opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.

– W mieście większość symboli PRL-u już usunięto, ale sprawdzane będą jeszcze niektóre nazwy i tablice, chociażby na starym cmentarzu. Mam nadzieję, że to koniec z pracami związanymi z dekomunizacją, choć niewykluczone, że pojawią się ulice, których nazwy trzeba będzie jeszcze zmienić – mówi wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Zmiana nazwy ul. im. Franciszka Zubrzyckiego to nie pierwszy przejaw dekomunizacji w Nowym Sączu. 18 listopada 2016 r., podczas uroczystości związanych z 90-leciem istnienia szkoły, patrona zmienił sądecki Zespół Szkół Ekonomicznych. Oskara Langego zastąpił Władysław Grabski.

Wspólnie uznaliśmy, że będzie to najlepsza osoba, która może godnie zaprezentować naszą szkołę, jest zasłużoną dla kraju postacią, był dwukrotnym premierem, ministrem skarbu,  wybitnym ekonomistą, historykiem i przede wszystkim autorem reformy walutowej, jest godnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi – mówił wtedy Tomasz Połomski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu.

Fot. Z arch. UM NS.

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.