Uczniowie z Koniuszowej świętowali w Warszawie razem z wojskowymi i wspominali swojego patrona

Uczniowie z Koniuszowej świętowali w Warszawie razem z wojskowymi i wspominali swojego patrona

Szkołę Podstawową w Koniuszowej (gmina Korzenna) spotkało wyróżnienie. Jej przedstawiciele zostali zaproszeni do Warszawy na obchody 99. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Była to okazja do uczczenia pamięci patrona placówki – Generała Franciszka Gągora.

Delegacja uczniów z Koniuszowej wraz z dyrektorem Jarosławem Glińskim i polonistką Agatą Ligęzą-Chyc uczestniczyła w uroczystościach, w których udział wzięli przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego, kadra dowódcza Wojska Polskiego, duszpasterze, weterani, kombatanci, a także politycy. Młodzież miała okazję poznać ważne osobistości oraz na własne oczy zobaczyć ceremoniał wojskowy.

Udało nam się spotkać i osobiście porozmawiać z wieloma znamienitymi gośćmi – między innymi Ministrem Obrony Narodowej – Antonim Macierewiczem oraz Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Gen. Broni Leszkiem Surawskim, który nie tylko podjął nas bardzo gościnnie podczas uroczystości, ale także każdemu uczestnikowi wycieczki ofiarował pamiątkowe żołnierskie gadżety – wspomina Jarosław Gliński, dyrektor szkoły.

Wyjazd do Warszawy był także okazją do przybliżenia uczniom osoby Franciszka Gągora, tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem generała Wojska Polskiego i szefa Sztabu Generalnego. To jego imię od 2011 roku nosi Szkoła Podstawowa w Koniuszowej.

Placówka stara się pielęgnować pamięć o patronie poprzez wycieczki do stolicy i udział w różnego rodzaju uroczystościach wojskowych, co jest możliwe dzięki dobrej współpracy szkoły z przedstawicielami Sztabu Generalnego oraz z Lucyną Gągor, żoną pochodzącego z Koniuszowej generała.

Uczniowie co roku w okresie święta zmarłych odwiedzają Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie pochowany jest Franciszek Gągor. Tym razem przedstawiciele szkoły również zapalili znicze na grobie wojskowego, a także złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w sali noszącej imię generała.

Przy okazji udziału w uroczystościach, uczniowie mieli okazję zwiedzić Warszawę. Zobaczyli między innymi Stare i Nowe Miasto z kamienicą Marii Skłodowskiej-Curie oraz Plac Krasińskich z pomnikiem Powstania Warszawskiego i gmachem Sądu Najwyższego.

Dużą atrakcją dla uczniów okazała się wizyta na Stadionie Narodowym. Nie zabrakło też odwiedzin w Muzeum Narodowym, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Młodzież spacerowała również po Łazienkach Królewskich i pomodliła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.


źródło: Sączopedia

Franciszek Gągor – generał Wojska Polskiego, urodził się w 1951 roku w Koniuszowej. Był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, a w 1983 ukończył anglistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1969-73 uczęszczał do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Brał udział w misjach pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie i dowodził polskim kontyngentem w operacji Pustynna Burza w Kuwejcie. W 2003 roku jako pierwszy Polak dostał stanowisko dowódcy misji obserwacyjnej ONZ na granicy Iraku i Kuwejtu.

W latach 1992-98 pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. W 1999 roku został szefem Generalnego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a w latach 2006-2010 pełnił funkcję szefa Sztabu Gen. WP.

Franciszek Gągor zginął 10.04.2010 w katastrofie samolotu z delegacją państwową pod Smoleńskiem.

fot. Szkoła Podstawowa w Koniuszowej

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama