Uczniowe elektryka zaprezentowali swoje pomysły na smart Nowy Sącz

Uczniowe elektryka zaprezentowali swoje pomysły na smart Nowy Sącz

Siłownia produkująca prąd, aplikacje ułatwiające codzienne życie mieszkańcom oraz plakaty o tym jak wyglądałby Smart Nowy Sącz… – to wszystko zaprezentowano w sądeckim Elektryku, gdzie odbyła się trzecia edycja projektu „Nowy Sącz Smart City”. W trzech kategoriach: plakat, aplikacja i projekt przed komisją konkursową stanęło dwudziestu uczestników. Ich kreatywność ocenili przedstawiciele sądeckich spółek komunalnych, którzy mogliby wykorzystać pomysły uczniów. 

-Chcieliśmy skłonić uczniów, aby zastanowili się co zrobić, aby w Nowym Sączu żyło się lepiej, żebyśmy wszyscy byli uśmiechnięci. Doszliśmy też do wniosku, że warto zaprosić przedstawicieli władz miasta oraz prezesów spółek komunalnych, bo to właśnie oni decydują co w mieście się dzieje i co się zmienia. Chcielibyśmy im coś zaproponować – mówił Marek Ryglewicz, pomysłodawca projektu.

Każdy z uczniów musiał przygotować projekt, zaprezentować go oraz odpowiedzieć na pytania komisji konkursowej.

-Przestawiliśmy projekt przekształcenia siłowni znajdujących się w Nowym Sączu tak, aby mogły być również użyte do wytwarzania energii elektrycznej. Uznaliśmy, że osoby, które ćwiczą, marnują sporą ilość energii, która mogłaby być wykorzystana do naładowania choćby smartfona, tabletów czy innych urządzeń elektronicznych, a ewentualna nadwyżka energii mogłaby zostać przekazana do sieci energetycznej, dzięki czemu prąd będzie tańszy – mówili Piotr Legutko i Piotr Gagatek- autorzy jednego z prezentowanych projektów.

Wśród licznych zalet swojego projektu uczniowie podkreślali jego ekologiczność, płynące z niego korzyści dla zdrowia z wykonywania ćwiczeń, oraz korzyści społeczne.

Wszyscy uczestnicy  wcześniej wzięli udział w warsztatach w zakresie nowoczesnych technologii. Dla wszystkich przewidziano też nagrody pieniężne.

W skład jury konkursowego weszli:Małgorzata Belska reprezentująca wydział edukacji i wychowania UM Nowego Sącza, Krzysztof Setlak z wydziału zarządzania kryzysowego UM Nowego Sącza, Michał Graj, Agnieszka Twardowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Sławomir Rajski z Sądeckich Wodociągów, Anna Sokołowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego oraz Jacek Żelasko z Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Reklama