Spotkanie praktyków z akademikami. ,,W ciągu ostatnich 20 lat Polska wykonała milowy krok jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego” [ZDJĘCIA]

Spotkanie praktyków z akademikami. ,,W ciągu ostatnich 20 lat Polska wykonała milowy krok jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego” [ZDJĘCIA]

Przez ostatnie 20 lat w Polsce stale spada liczba wypadków oraz zarejestrowanych pojazdów. W murach Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu już po raz trzeci odbyła się konferencja naukowa dotycząca wyzwań dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Udział w niej wzięli zarówno praktycy jak i akademicy co, jak wielokrotnie podkreślano, było walorem dodanym i stworzyło przestrzeń do wymiany doświadczeń.

Na konferencji spotkały się służby kontrolujące bezpieczeństwo na polskich drogach. Rektor ANS, dr hab. inż Mariusz Cygnar podkreślił, że wydarzenie to stanowi, poza miejscem do dyskusji na temat świadomości ludzi uczestniczących w ruchu, również idealną okazję dla uniwersytetu do współpracy ze służbami mundurowymi. Jest to również okazja dla studentów (uczelnia oferuje dwa tematyczne kierunki: bezpieczeństwo wewnętrzne, transport i logistyka), którzy będą mieli możliwość odbycia praktyki i uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.

Bezpieczeństwo to przedmiot interdyscyplinarny

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Nowy Sącz aktywnie włącza się do wielu lat w organizację konferencji, a ta konferencja jest nam szczególnie bliska. Niedawno przeczytałam istotną publikację gdzie zostało zadane pytanie – czy ktoś z nas w tej chwili jest gotowy na otrzymanie telefonu informującego o śmierci kogoś bliskiego. Wiele osób stwierdziło, że pytanie to jest niedorzeczne. Mam nadzieję, że wnioski wyciągnięte z tej konferencji sprawią, że jak najmniej osób będzie musiało zadawać sobie to pytanie – podkreśla organizatorka Elżbieta Gargula, Przewodnicząca Zarządu Regionu Nowy Sącz Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji.

Zaznaczono istotność edukacji i działania organizacji pozarządowych w temacie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stwierdzono, że stałe podnoszenie wiedzy ludzi na temat zagrożeń mogących spotkać poruszających się po polskich drogach jest w stanie realnie podnieść świadomość uczestników ruchu i zarazem w konsekwencji wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich 20 lat Polska wykonała milowy krok jeśli chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nasze drogi są naprawdę jednymi z bezpieczniejszych w Europie. Już nie zamykamy rankingu z wysoką liczbą tragicznych wypadków. Jednak to nie znaczy, że na tym możemy spocząć. Cieszę się, że możemy się tutaj spotkać, bo tutaj ściera się świat nauki z praktykami. Tutaj praktycy mogą pytać akademików, mówić i być zrozumiałymi. Dzięki temu akademicy patrząc na stronę praktyczną wiedzą w jakiej dziedzinie się kształcić, jakich studentów przygotowywać i co nam będzie potrzebne w najbliższych latach. Myślę, że razem bo samodzielnie żadna instytucja nie jest w stanie tego dokonać, będziemy dbać o to bezpieczeństwo, bo to jest przedmiot interdyscyplinarny. Chciałbym też zachęcić do zastanowienia się nad tym jak interdyscyplinarna musi być postawa policjanta ruchu drogowego, jak dużo przepisów jest i jak są one skomplikowane. Naszym obowiązkiem jako fachowców jest przygotowanie społeczeństwa do odbioru tych przepisów i podejmowanie wszystkich działań w tym kierunku – podkreślił mł. insp. Maciej Rymar.

Naczelnik dodał również, że w procesie starania się o zapewnienie jak najwyższego bezpieczeństwa na polskich drogach istotna jest koegzystencja pieszego z kierowcą, w której to obydwoje oni obserwują się nawzajem.

Zainteresowanych bliżej omawianymi tematami podczas tej konferencji odsyłamy do harmonogramu wydarzenia, który znajduje się TUTAJ.

 

 

fot. Adrian Maraś

Czytaj też:

Gigantyczna szansa przed sądeckim Newagiem. Rekordowe zamówienie na szybkie lokomotywy

Reklama