Tłum ludzi wyruszy w sobotę z trzech miejsc do wspólnego celu. To, co najważniejsze dokona się na sądeckim Rynku

Tłum ludzi wyruszy w sobotę z trzech miejsc do wspólnego celu. To, co najważniejsze dokona się na sądeckim Rynku

Trzy orszaki, które później połączą się w jeden, wyruszą w sobotę o godzinie 10.30. z trzech miejsc. Każdą z grup poprowadzi jeden z trzech zespołów regionalnych: Sądeczoki, Sądeczanie i Dolina Dunajca. W każdej z grup będą rozdawane korony i śpiewniki. Znajdzie się w nich między innymi pastorałka sądeckiego artysty Wacława Jagielskiego. Muzykę do niej skomponowała Renata Widerowska. Zarówno melodia jak i słowa pastorałki są same w sobie mocnym argumentem, aby pieśń wplotła się w doroczną sądecką tradycję jako jej stały element.

To, co najważniejsze dokona się na nowosądeckim Rynku…

Zapraszamy do udziału w Pokłonie Trzech Króli. W tym roku to wydarzenie będzie miało szczególny wymiar. Ponieważ cieszy się ono ogromnym powodzeniem, postanowiliśmy wrócić do tradycji sprowadzenia pokłonu na Rynek z trzech różnych stron. Każdy może dołączyć do orszaku z tej strony, z której jest mu bliżej – oznajmiła wiceprezydent Magdalena Majka na konferencji prasowej poświęconej tegorocznej edycji wydarzenia.

Jak poinformowała Bożena Jawor, dzięki której 12 lat temu Pokłon Trzech Króli odbył się w Nowym Sączu po raz pierwszy i na dobre ulokował się w kalendarzu ważnych wydarzeń z życia miasta  – trzy orszaki wyruszą w tym roku z okolic parkingu przy ul. Gwardyjskiej, spod ruin zamku oraz spod Kapliczki Szwedzkiej.

Jeśli to co rozpoczęliśmy 12 lat temu nadal trwa, to znaczy, że jest to dobre dzieło. Dla nas – organizatorów to wzruszające gdy widzimy te same dzieci, które wówczas przemierzały drogę orszaku w ramionach rodziców. Teraz  mają po 12 lat i nadal uczestniczą w tym wydarzeniu … Życzę wszystkim wspaniałych przeżyć podczas śpiewania, podczas modlitwy i zadumy – powiedziała pomysłodawczyni sądeckiego Pokłonu Trzech Króli.

To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzech Mędrców symbolizuje świat pogański i ludzi z różnych warstw społecznych, których łączy jeden cel: pokłon Chrystusowi. Tę symbolikę dostrzeżemy też u nas: z różnych stron miasta, tak jak z różnych stron świata idziemy do Betlejem…  a po uroczystości zapraszam na Eucharystię do Bazyliki świętej Małgorzaty – powiedział opiekun duchowy wydarzenia, prałat Jerzy Jurkiewicz.

–  Niech ten dzień będzie radosny i pełen życzliwości dla drugiego człowieka – zaapelowała Milenia Małecka – Rogal, szefowa Pałacu Młodzieży, który koordynuje wydarzenie.

Zdjęcia: Adrian Maraś

Nagrania z konferencji wysłuchasz poniżej:

Czytaj też:

,,Najbardziej związana jestem z Beskidem Sądeckim”. Jolanta Augustyńska w reportażu ,,Kobieta w górach”

Reklama