Tajemnicza łyżwiarka z Jeziora Rożnowskiego [FILM]

Tajemnicza brunetka tańcząca na łyżwach na Jeziorze Rożnowskim to Aleksandra Jankowska z Limanowej. Świat o niej usłyszał, kiedy początkiem marca na YouTube opublikowała swój film, na którym widać, jak niczym legendarna Katarina Witt, porusza się na łyżwach przy brzegu zamarzniętego Jeziora Rożnowskiego.

Zachwyciła nas i postanowiliśmy podzielić się z naszymi Czytelnikami na portalu dts24.pl tym nagraniem. Wkrótce po nas o dziewczynie rozpisywały się wszystkie lokalne media. W kilka dni materiał obejrzało niemal 40 tysięcy osób. Wszyscy zastanawiali się, kim jest tajemnicza dziewczyna.

Odnaleźliśmy ją. 23-letnia Aleksandra na co dzień studiuje, Zarządzanie finansami państwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Oprócz tego pracuje w firmie motoryzacyjnej. Jej przygoda z łyżwami rozpoczęła się trzy lata temu, kiedy znajomi namówili ją, aby pojechała z nimi na lodowisko. Spodobało się jej tak bardzo, że coraz więcej czasu spędzała na łyżwach.

- Jeżdżę dla zabawy, poprawy kondycji i towarzysko. Nie trenuję zawodowo łyżwiarstwa figurowego. To moje hobby, moja pasja, odskocznia od codziennych spraw i obowiązków. Daje mi dużo radości. Elementów łyżwiarstwa figurowego uczę się głównie z filmików w Internecie. Kiedy nadarza się okazja i na lodowisku pojawia się ktoś, kto posiada większe umiejętności, chętnie korzystam z jego rad – przyznaje Ola.

Filmik, który zainspirował ludzi

Pomysł na film, o którym mówią tysiące osób, zrodził się w jej głowie około miesiąc temu, kiedy w Internecie trafiła na video przedstawiające łyżwiarkę figurową, poruszającą się z wielką gracją. Wtedy, postanowiła zrobić coś podobnego. Nie chciała jednak skupiać się na swoich  umiejętnościach, a pokazać uroki otoczenia.

- Uznałam, że Jezioro Rożnowskie będzie odpowiednim miejscem. W dwugodzinnych nagraniach  pomogła mi moja młodsza siostra Agnieszka, która była operatorką kamery, a z nagrań które  uzyskałyśmy stworzyłam 3-minutowy taniec na lodzie - wspomina.

Film trafił na kilka facebooko'wych stron związanych głównie z łyżwiarstwem, jednak dziewczyna nie spodziewała się aż takiego odzewu: masa pozytywnych komentarzy zachwyconych ludzi, wiadomości prywatne.

- Napisała do mnie m.in. pewna dziewczynka, która stwierdziła, że do tej pory nie miała żadnych  zainteresowań. Po powrocie ze szkoły odrabiała lekcje i oglądała filmy. Teraz chciałaby zacząć  jeździć na  łyżwach i w najbliższym czasie wybiera się z mamą pierwszy raz na lodowisko - opowiada Aleksandra.

To nieodpowiedzialne!

Pod filmami pojawiły się również niepochlebne opinie.

- Zarzucono mi nieodpowiedzialność, brak rozsądku i głupotę - przyznaje dziewczyna.

Zazwyczaj ćwicząc piruety i spirale korzysta ze sztucznych lodowisk, tym razem chciała wykorzystać  naturalne warunki.

- Jazda na łyżwach po jeziorze owszem może być niebezpieczna, ale w takim samym stopniu,  jak  chociażby prowadzenie samochodu, jeżeli podchodzimy do tego w sposób nieodpowiedzialny i  nierozważny. Przed nagraniami  przede wszystkim zadbałam o bezpieczeństwo. Obserwowałam
wcześniej prognozy. Gdyby nie kilkudniowe ujemne temperatury, na pewno nie odważyłabym się  wejść na lód. Byłam świadoma tego, że w miejscu, w którym będę jeździć, woda jest płytka. Lód po  którym jeździłam był przeze mnie bardzo dokładnie sprawdzony - tłumaczy dziewczyna.

Łyżwiarstwo figurowe na rolkach?

- Sezon łyżwiarski, jak wiemy, nie trwa wiecznie. W okresie letnim brakowało mi łyżew i lodowiska.  Postanowiłam znaleźć alternatywę dla łyżwiarstwa figurowego - wspomina Ola.

Kupiła rolki i próbowała przenieść swoje umiejętności z lodowiska na betonową nawierzchnię, ale niestety nie udało się. Zwykłe rolki są cięższe, mniej zwrotne niż łyżwy i inaczej skonstruowane.
Dopiero koleżanka uświadomiła ją, iż istnieją rolki, na których można się poruszać jak na łyżwach  figurowych.

Opublikowany przez Aleksandra Jankowska 11 lipca 2016

Zaczęła drążyć temat i dowiedziała się, o łyżwiarstwie figurowym na rolkach.

- Rolkarstwo figurowe (Inlinefigureskating) - to dyscyplina sportowa wywodząca się z łyżwiarstwa figurowego. którą wykonujemy na odpowiednich łyżworolkach lub wrotkach. Tego typu sprzęt
jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwiał wykonywanie elementów figurowych takich, jak na
lodzie. Rolki wyglądem przypominają łyżwy i składają się z buta łyżwiarskiego oraz płozy do jazdy figurowej, są lżejsze od tradycyjnych - tłumaczy dziewczyna, chociaż z trudem mogę sobie wyobrazić połączenie łyżew z rolkami. Ola na ich zakup zdecydowała się dwa lata temu, w czerwcu.

Jeśli się nie przewrócisz, to się nie nauczysz

- Lubię wypady na rolki ze znajomymi, ale kiedy chcę nauczyć się czegoś nowego  lub po prostu  rozładować negatywne emocje i porozmyślać, wolę samotne treningi. Do jazdy staram się wybierać  miejsca o gładkiej powierzchni, bez dziur i nierówności, których na szczęście nie brakuje w mojej 
okolicy. Sporadycznie korzystam z rolkowisk w Chełmcu lub Krakowie - dodaje.

Jazda na rolkach figurowych niewiele różni się od jazdy na łyżwach, ale mimo wszystko  rolki mają  większą przyczepność i dziewczyna musiała się do nich przyzwyczaić.

- Po kilku dniach ćwiczeń byłam w stanie poruszać się w nich prawie tak samo, jak na tafli lodowiska - wyznaje Ola.

Studentka jednak przyznaje, że różnicę między lodem, a asfaltem zauważa także podczas upadku.

- Upadki na asfalt są bardziej bolesne, a wiadomo „jeśli się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”, dlatego, kiedy uczę się nowych figur, zakładam na dłonie i kolana ochraniacze - tłumaczy.

Nic jednak nie zraża dziewczyny, która konsekwentnie doskonali swoje umiejętności.

- Kocham rolki i łyżwy i życzę każdemu, aby w codziennym biegu i natłoku obowiązków mógł odnaleźć  pasję i znaleźć czas na jej realizację, bo pasja to właśnie lek na naszą szarą rzeczywistość - dodaje limanowianka.

Pobierz całe świąteczne wydanie "Dobrego Tygodnika Sądeckiego". ZA DARMO!

Myśli, aby kiedyś wystartować w zawodach
amatorskich, jednak na razie - jak stwierdza- to odległe plany.

Jeszcze do niedawna mało kto słyszał o
łyżwiarstwie figurowym na rolkach. W czerwcu 2016 roku Ola  Fryzowicz  ze Szczecina i Klaudia Jakubowicz  z Konina utworzyły na Facebook'u grupę pod nazwą   „Rolkarze i Łyżwiarze figurowi”   Obecnie społeczność liczy ponad 1000 osób.

- - Możemy tam zobaczyć inspirujące filmy zdolnych i utalentowanych ludzi, podzielających moją pasję.  Niesamowite umiejętności tych osób wciąż motywują mnie do  dalszych  ćwiczeń - przyznaje Aleksandra  Jankowska z Limanowej.

Fot. 1,2 - Emilia Mamak/
prywatne arch. Oli Jankowskiej


WIŚNIOWSKI3

21 comments

 1. Siema 3 Kwiecień, 2018 at 15:36 Odpowiedz

  +30°C Polacy śpią bez żadnego nakrycia. Amerykanie zakładają swetry. Mieszkańcy Miami włączają ogrzewanie.
  +10°C Mieszkancy domow komunalnych w Helsinkach zamykaja okna. Lapończycy (nie mylic z Japonczykami!) sadzą kwiatki w oknach.
  +5°C Lapończycy opalają się na balkonie, jeżeli słonce jest jeszcze nad horyzontem…
  +2°C Włoskie samochody nie zapalają.
  0°C Woda zamarza.
  -1°C Oddech staje się widoczny. Czas zaplanować urlop nad morzem śródziemnym. Lapończycy jedzą lody popijajac zimnym piwem.
  -4°C Kot wchodzi pod kołdrę.
  -10°C Czas zaplanować urlop w Afryce.. Lapończycy idą popływać.
  -12°C Zbyt zimno na śnieg.
  -15°C Amerykańskie auta nie zapalają.
  -18°C Wlaściciele domów w Helsinkach włączają ogrzewanie.
  -20°C Oddech staje się słyszalny.
  -22°C Francuskie auta nie zapalają. Za zimno na jazdę na łyżwach.
  -23°C Politycy zaczynają współczuć bezdomnym.
  -24°C Niemieckie auta nie zapalają.
  -26°C Z oddechu uzyskuje się materiał na budowę iglo…
  -29°C Kot wchodzi pod pidżamę.
  -30°C Japońskie auta nie zapalają. Lapończyk klnie, kopie w koło swojej Toyoty i zapala Ładę.
  -31°C Za zimno na pocalunki – usta przymarzają do siebie. Lapońska druzyna narodowa zaczyna przygotowania do sezonu wiosennego.
  -35°C Czas zaplanować dwutygodniową kapiel w gorących źródłach. Lapończycy odśnieżają dachy.
  -39°C Rtęć zamarza. Za zimno by myśleć. Lapończycy zapinają ostatni guzik w koszuli.
  -40°C Niemiec bierze samochod pod kołdrę. Lapończycy ubierają swetry.
  -45°C Lapończycy zamykają okienko w wychodku.
  -50°C Lwy morskie opuszczaja Grenlandie. Lapończycy zamieniają rękawiczki z pięcioma palcami na jednopalcowe.
  -70°C Niedzwiedzie polarne opuszczają biegun. Na uniwersytecie w Rovaniemi organizuje się bieg długodystansowy.
  -75°C Św. Mikołaj opuszcza krąg polarny. Lapończycy opuszczają nauszniki z czapek na uszy.
  -250°C Alkohol zamarza. Lapończycy są wkurzeni.
  -268°C Hel staje się plynny.
  -270°C Piekło zamarza. OLA IDZIE NA ŁYŻWY.
  -273,15°C Zero absolutne. Brak ruchu cząstek elementarnych… Lapończycy przyznają: „Tak,jest nieco chłodno, rozłupmy se flaszeczkę (…)

Wypowiedz się w tej sprawie