Sześć ognisk ptasiej grypy w naszym regionie. Zagazowano już prawie 40 tysięcy kur, indyków i kaczek

Sześć ognisk ptasiej grypy w naszym regionie. Zagazowano już prawie 40 tysięcy kur, indyków i kaczek

Dotychczas stwierdzono sześć ognisk zjadliwej ptasiej grypy w Małopolsce. Wszystkie dotyczą powiatów znajdujących się w naszym regionie, czyli nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. Łącznie zagazowano prawie 40 tysięcy kur, indyków i kaczek. Zaraza rozprzestrzenia się coraz bardziej, a kolejni gospodarze tracą swój inwentarz. Dodatkowo wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał rozporządzenie, w którym znajduje się szereg zakazów dla hodowców drobiu mających swoje kurniki na terenie obszarów zapowietrzonych, czy zagrożonych.

Pierwsze i drugie ognisko ptasiej grypy w województwie małopolskim wykryto w Bielance. Gospodarzowi zaczęły padać indyki i kury. Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przeprowadził badania laboratoryjne i okazało się, że ptactwo jest zarażone. Finalnie zagazowanych musiało zostać ponad 16 tysięcy sztuk drobiu.

Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto 26 marca w gminie Chełmiec w Krasnem Potockiem. Zutylizowano tam 19 800 zwierząt, w tym 17 800 kur niosek w okresie odchowu oraz około 2000 kaczek. 30 i 31 marca w gospodarstwie przyzagrodowym w Stroniu (gm. Łukowica) i Wilczyskach (gm. Bobowa) oraz w siedzibie pośrednika w Strzeszynie (gm. Biecz) także potwierdzono obecność ptasiej grypy. Łącznie zutylizowano ponad 1500 zwierząt.

W związku z powyższym, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu przypominając o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu. Mają one zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. Do podstawowych środków bezpieczeństwa biologicznego, należą:

– pozostawienie ptaków w zamknięciu i wstrzymanie się od wypuszczania ptaków na wybieg,
– zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dostępem zwierząt dzikich, w szczególności dzikiego ptactwa,
– karmienie i pojenie drobiu wewnątrz budynków inwentarskich,
– stosowanie odzieży i obuwia ochronnego dedykowanego wyłącznie do obsługi drobiu, stosowanie środków higieny, w tym mycie rąk wodą z mydłem przed wykonywaniem czynności związanych z karmieniem i pojeniem ptaków,
-wyłożenie mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób, a także zapewnienia utrzymania skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.

,,Jeżeli hodowca drobiu zaobserwuje objawy kliniczne mogące wskazywać na zarażenie wirusem grypy ptaków, takie jak: zwiększona śmiertelność, apatia, znaczący spadek pobierania paszy i wody; duszność, sinica, wybroczyny, biegunka, nagły spadek nieśności, tzw.
„lanie jaj” (jaja pozbawione skorup), objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, powinien niezwłocznie poinformować lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub powiatowego lekarza weterynarii”– apeluje Wojewódzki Inspektor Weterynarii.

Co więcej, wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. Jak czytamy w dokumencie, za obszar zapowietrzony uznaje się teren obejmujący w powiecie gorlickim w gminie Gorlice miejscowość Bielanka, w gminie Ropa miejscowość Łosie, a w gminie Uście Gorlickie miejscowość Kunkowa.

Natomiast za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), uznaje się teren obejmujący:
– w gminie Gorlice miejscowości: Gorlice, Szymbark, Bystra, Ropica Polska, Dominikowice, Stróżówka,
– w gminie Łużna miejscowość Bieśnik,
– w gminie Ropa miejscowości: Ropa, Klimkówka,
– w gminie Sękowa miejscowości: Siary, Owczary, Sękowa, Męcina Mała, Ropica Górna, Małastów,
– w gminie Uście Gorlickie miejscowości: Nowica, Smerekowiec, Kwiatoń, Uście Gorlickie, Stawisza, Śnietnica, Czarna, Brunary
– w gminie Grybów miejscowości: Wawrzka, Florynka, Gródek, Wyskitna, Kąclowa.

Do listy dołączą gminy: Biecz, Bobowa, Łukowica (pow. limanowski) i Chełmiec, czyli miejsca, w których stwierdzono występowanie ptasiej grypy.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się m.in.:
– przemieszczania lub obrotu zwierzętami niektórych gatunków, produktami, surowcami i produktami rolnymi lub paszami,
– przemieszczania do i z gospodarstwa drobiu lub innych ptaków bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii;
– wywożenia lub rozrzucania ściółki, pomiotu, obornika lub innych nawozów naturalnych,
– przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych,
– targowiskowej sprzedaży mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj konsumpcyjnych,
– organizowania lotów treningowych i lotów konkursowych gołębi w okresie obowiązywania rozporządzenia.

Całość rozporządzenia i wszystkie zakazy dotyczące zarówno terenu zapowietrzonego, jak i zagrożonego znajdują się —>Rozporządzenie.

Fot. arch. PSP Nowy Sącz

Reklama