Święto Dzieci Gór. NOCNA DROGA, NOCNE ODWIEDZINY

Święto Dzieci Gór. NOCNA DROGA, NOCNE ODWIEDZINY

Kiedy rozpoczyna się ŚWIĘTO DZIECI GÓR? Najpiękniejszy folklorystyczny Festiwal dziecięcy rozpoczyna się… różnie.

Msza festiwalowa, która w tym roku odprawiona zostanie w niedzielę o godzinie 14:00, znów – po czteroletniej przerwie – w bazylice św. Małgorzaty, dla wielu jest ważną chwilą na miarę rozpoczęcia imprezy. Jednak tuż po Eucharystii na Rynku w Nowym Sączu uczestnicy Festiwalu spotkają się z władzami. Dźwięk uderzanych o siebie kluczy też jest jednym z symboli: coś się zaczyna, bo oficjalnie otwierają się przed nami bramy Miasta. Wreszcie o godzinie 17:00 – koncert inauguracyjny. Wszyscy uczestnicy tańcem i śpiewem rozpoczną Festiwal.

Jednak gdy zapytamy organizatorów, powiedzą, że kolejny Festiwal zaczyna się wraz z zakończeniem poprzedniego, a dla uczestników ma ogromne znaczenie już sobotni wieczór poprzedzający niedzielę rozpoczynającą ŚWIĘTO. To przecież pierwsze spotkania z kamratami, pierwsze posiłki i… pierwsze oficjalne spotkanie z organizatorami.

Gdy zapada sobotni wieczór, zwyczajem osób odpowiedzialnych za Festiwal jest, by wykonać tzw. objazd, odwiedzić wszystkie zespoły, przedstawić się i poinformować, jak będzie wyglądał pierwszy dzień.

W internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, w Domu Studenta Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz w Bursie Szkolnej w Starym Sączu honory gospodarza czynił dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Andrzej Zarych. Kierownikom zespołów prezentował reżysera Festiwalu Józefa Brodę oraz współprowadzącego koncerty Krzysztofa Trebunię-Tutkę; asystentkę Józefa, a prywatnie jego córkę, Katarzynę Brodę; menadżera ŚWIĘTA Kamila Cyganika i swojego zastępcę w SOKOLE Piotra Gąsienicę; kierującą biurem organizacyjnym Monikę Kurzeję; fotografa Festiwalu, Piotra Droździka oraz piszącego te słowa, kierownika biura prasowego Festiwalu,.

Monika wprowadzała następnie zespoły w zwyczaje panujące na festiwalowej mszy: wspólną modlitwę wiernych, której wezwania czytane są zawsze przez przedstawicieli wszystkich zespołów, procesję z darami, gdzie każda z grup składa jakiś drobny upominek, śpiew w czasie mszy, do którego zaproszone są wszystkie zespoły, wyrażające takie pragnienie.

Piotr Gąsienica z kolei opowiadał instruktorom, jak będzie wyglądało powitanie na Rynku, korowód oraz koncert inauguracyjny w Amfiteatrze.

Te nocne spotkania są ważne. Przede wszystkim pozwalają organizatorom zapytać uczestników, czy wszystko jest w porządku, czy im czegoś nie brakuje…

Na w tym objeździe zabrakło zespołu z Kenii, który – gdy byliśmy w Starym Sączu – przysłał zdjęcie z lotniska, gdzie o godzinie 1:00 w nocy miał wsiadać do samolotu do Polski. Wierzę, iż na mszy o godzinie 14:00 będziemy już w komplecie. Zapraszamy!

Kamil Cyganik

Kierownik biura prasowego festiwalu

Zdjęcia: Piotr Droździk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama