Start Nowy Sącz ma już 70 lat. Nuta historii i wielkie plany na najbliższy czas

Start Nowy Sącz ma już 70 lat. Nuta historii i wielkie plany na najbliższy czas

Start Nowy Sącz, kajakarstwo, Bogdan Popiela, Klaudia Zwolińska,

Duma, mnóstwo wspomnień, chwila refleksji. Wspomnienie licznych sukcesów, ale i trudnych momentów. Start Nowy Sącz doczekał się 70. urodzin. Wczoraj w Hotelu Beskid odbyły się uroczystości związane z jubileuszem.

Prezes Bogdan Popiela przejął klub pięć lat temu. Swoją pracą przywrócił mu blask. Co więcej, plany zakładają dalszy rozwój Startu. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Nowego Sącza prezydent Ludomir Handzel potwierdził, że w mieście powstanie tor kajakowy. Prezes Popiela informował wczoraj, że okolice mostu heleńskiego staną się bazą treningową dla kajakarzy. Wszelkie niezbędne zezwolenia zostały już wydane. Tor będzie dostosowany do rozgrywania imprez kajakowych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Nowy Sącz zgłosił już akces organizacji Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w 2025 roku.

Nuta historii
Przy okazji obchodów 70-lecia klubu Start Nowy Sącz była okazja do cofnięcia się w czasie. – Rok 1953 na świecie obfitował w wydarzenia, które na zawsze zmieniły bieg historii. Był to rok zakończenia wojny koreańskiej, symbolizujący zmieniające się układy polityczne na arenie międzynarodowej. Byliśmy również świadkami koronacji Elżbiety II, która stała się królową Wielkiej Brytanii, otwierając nowy rozdział w historii tego kraju. W tym samym roku, Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego, zdobywając Mount Everest – czyn, który przeszedł do historii, jako symbol ludzkiej odwagi i determinacji. Ten rok był także ważny dla rozwoju sportu na świecie z niezapomnianymi osiągnięciami i inspirującymi historiami. W tym historycznym kontekście w Nowym Sączu narodził się klub Start, który przez kolejne siedem dekad miał stać się ważnym elementem lokalnej społeczności i sportowego dziedzictwa naszego miasta. Dzisiaj, świętując 70-lecie jego istnienia, przypominamy sobie o tych skromnych początkach i wszystkich tych, którzy przyczynili się do jego rozwoju – mówi prezes Bogdan Popiela.

SŁOWEM PREZESA: 27 kwietnia 1953 roku odbyło się pierwsze Walne Zebranie Wyborcze Terenowego Koła Sportowego Start przy Okręgowym Związku Cechów w Nowym Sączu. Przewodniczącym Zarządu został Tadeusz Dobosz. 23 lutego 1954 roku podsumowano pierwszy rok działalności. Walne Zgromadzenie wybrało nowy zarząd w tym prezesa, którym został Stanisław Fetter. Rok później było już zarejestrowanych ponad 200 zawodników.

13 maja 1957 Prezydium Rady Miejskiej w Nowym Sączu przekazało klubowi teren przy ul. Tadeusza Kościuszki pod budowę Przystani Kajakowej, którą oddano do użytku trzy lata później. Równocześnie rozpoczęto budowę zaplecza dla sekcji żeglarskiej w Tęgoborzy. Powstał tam ośrodek campingowy, który był przez najbliższe lata rozbudowywany.

W 1963 roku ukończono budowę stadionu piłkarskiego, który mógł pomieścić 1500 osób w tym 500 miejsc siedzących. W pierwszym dziesięcioleciu istnienia w klubie Start Nowy Sącz w rożnych okresach działało aż 16 sekcji sportowych, takich jak: kajakarstwo, tenis stołowy, piłka nożna, żeglarstwo, sporty masowe, kolarstwo, narciarstwo, lekka atletyka, siatkówka męska, siatkówka kobiet, hokej na trawie, szachy, tenis, ziemny, koszykówka.
Wiodącą dyscypliną od samego początku istnienia klubu było kajakarstwo. W pierwszym dwudziestoleciu istnienia klubu, zawodnicy STARTU Nowy Sącz zdobyli w rywalizacji seniorów i juniorów na Mistrzostwach Polski łącznie ponad 500 medali.

W 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium po raz pierwszy w programie olimpijskim pojawiło się kajakarstwo górskie. Polskę na tych najważniejszych zawodach reprezentowało czterech zawodników STARTU. Była to Kinga Gdawska K1K, Jerzy Jeż – Wojciech Kudlik C2M i Jerzy Stanuch K1M. Ten rok zamknął dwudziestoletni rozdział w historii naszego klubu, podkreślony udziałem naszych kajakarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Niestety, kolejne dwie dekady, czyli lata 1973-1992, były okresem, kiedy kajakarstwo slalomowe zostało wykluczone z rodziny olimpijskiej. Jednak zarówno w klubie START, jak i w polskim kajakarstwie nie nastąpiło, jak to się mówi, zawieszenie wioseł na kołku. Z nadzieją na powrót tej dyscypliny do igrzysk olimpijskich, prowadzono intensywne szkolenie zarówno w klubie jak i w reprezentacji.

W tym czasie nasi zawodnicy odnosili sukcesy na Mistrzostwach Świata, zdobywając 10 medali. Osada C2, w składzie Jerzy Jeż i Wojciech Kudlik zdobyła medale mistrzostw świata aż sześciokrotnie, w tym dwa indywidualne – srebrny w 1975 roku i brązowy w 1979 roku. W gronie medalistów mistrzostw świata znaleźli się także wybitni kajakarze, tacy jak Jerzy Stanuch, trzykrotny medalista mistrzostw świata w latach 1993, 1995, 1997, oraz Henryk Popiela, brązowy medalista z 1977 roku. Wyróżnili się również Marek Maślanka i Jacek Kasprzycki, zdobywając medale w konkurencji zespołowej C2M, oraz Edward Florian w konkurencji kanadyjkarzy C1M.

W tym dwudziestoletnim okresie zawodnicy klubu START zdobyli kilkaset medali w slalomie i zjeździe kajakowym. Lata osiemdziesiąte były również ważne dla klubu ze względów infrastrukturalnych. Rozbudowa zaplecza sportowego: w tym nowa sala gimnastyczna, przyczyniła się do sukcesów w tenisie stołowym. Po kilku sezonach walki, drużyna awansowała do drugiej ligi w sezonie 1985/1986, a następnie, w 1992 roku, do pierwszej ligi. W sezonie 1983/1984 klub odnotował kolejny ważny sukces – awans naszych piłkarzy do trzeciej ligi. Klub w swojej historii zmieniał nazwy wielokrotnie rozpoczynając od Koła TKS START poprzez TKS Start Beskid, SKS START, i kończą aktualnie na nazwie KS START Nowy Sącz.

Okres 1993 do 2021 to okres powrotu slalomu kajakowego do rodziny olimpijskiej. W tym trzydziestoleciu zawodnicy naszego klubu ośmiokrotnie reprezentowali Polskę na igrzyskach olimpijskich. Przypomnijmy sobie te zawodniczki i zawodników:

W Barcelonie 1992 nasz klub reprezentował Krzysztof Bieryt w konkurencji C1M. Atlanta 1996 to rok, w którym Ryszard Mordarski w C1M oraz duet Andrzej Wójs i Sławomir Mordarski w C2M bronili naszych barw. W Sydney 2000 zobaczyliśmy Beatę Grzesik w K1K, ponownie Krzysztofa Bieryta w C1M, a także parę Andrzej Wójs i Sławomir Mordarski w C2M. Ateny 2004 przyniosły nam występy Agnieszki Stanuch w K1K oraz Pawła Sarny i Marcina Pochwały w C2M. W Pekinie 2008 nasi reprezentanci – Dariusz Popiela w K1M, Agnieszka Stanuch w K1K, Krzysztof Bieryt w C1M oraz Paweł Sarna z Marcinem Pochwałą w C2M, wszyscy zajęli punktowane ósme miejsca. Londyn 2012 widział Marcina Pochwałę i Piotra Szczepańskiego walczących w C2M. W Rio De Janeiro 2016 zaszczyt reprezentowania klubu przypadł Maciejowi Okreglakowi w K1M, Grzegorzowi Hedwigowi w C1M oraz Marcinowi Pochwale i Piotrowi Szczepańskiemu w C2M. A ostatnie igrzyska w Tokio 2021 były areną zmagań dla Klaudii Zwolińskiej w K1K oraz Grzegorza Hedwiga w C1M. To oni, nasi wybitni kajakarze, są żywym dowodem na to, że marzenia się spełniają a ciężka praca zawsze procentuje. W ciągu tego trzydziestolecia (1993-2023) zawodnicy klubu START reprezentując Polskę zdobyli 11 medali na Mistrzostwach świata (1 złoty, 4 srebrne, 6 brązowych).

Podsumowanie ostatniego pięciolecia
Prezes Bogdan Popiela przyznał, że od momentu, gdy przejął stery w klubie, udało się wyciągnąć Start z zadłużenia. Dokonano także wielu kolejnych czynów. Jakich?

– Z dumą mogę powiedzieć, że ja wraz z nowym zarządem w ciągu minionego pięciolecia osiągnęliśmy następujące cele: Spłaciliśmy wszystkie zobowiązania i długi klubu, co pozwoliło nam wyprowadzić go na prostą. Do końca 2023 roku klub nie będzie miał żadnych zobowiązań finansowych, a na jego koncie znajdzie się około 200 tysięcy złotych. Zakupiliśmy nowy 9-osobowy bus marki Renault, który służy naszym zawodnikom do dojazdów na treningi i zgrupowania. Dodatkowo, świadczymy usługi transportowe, co przynosi dodatkowe dochody. Nawiązaliśmy bliską współpracę z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, co pozwoliło zredukować umowne zobowiązania o ponad połowę. Wszyscy nasi zawodnicy są członkami AZS przy uczelni, co umożliwia bezpłatne korzystanie z basenu, siłowni i innych obiektów uczelni. Nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Kolna w Krakowie, uzgadniając preferencyjne warunki współpracy z jego prezesem, Zbigniewem Miązkiem. Dzięki temu nasi pracownicy mogą trenować na torze kajakowym i korzystać z obiektów ośrodka, w tym siłowni, hali, hotelu i restauracji – mówi prezes, po czym dodaje:

– Doprowadziliśmy do porozumienia z dzierżawcami ośrodka w Wietrznicy, co umożliwiło uruchomienie elektrowni wodnej i prowadzenie działalności rekreacyjnej i kempingowej zgodnie z założeniami. Miasto Nowy Sącz, reprezentowane przez prezydenta Ludomira Handzla, zaufało mi jako prezesowi i całemu nowemu zarządowi. Nasza przedstawiona koncepcja działania klubu oraz plany na przyszłość spotkały się z zrozumieniem prezydenta. Corocznie przyznawane dotacje gwarantują utrzymanie i funkcjonowanie klubu. Wśród naszych najbliższych planów i zamierzeń jest: utrzymanie bardzo dobrej współpracy z Polskim Związkiem Kajakowym, którego prezesem jest Grzegorz Kotowicz. Przychylność pana prezesa jego pomoc i docenienie wkładu klubu START w polskie kajakarstwo slalomowe zaowocowało powołaniem pilotażowego Ośrodka Szkolenia Sportu Młodzieżowego. Jestem przekonany, że ten rok działalności ośrodka jest dowodem na sensowność jego powołania i w kolejnych latach jego funkcjonowanie będzie jeszcze bardziej efektywne. Chciałbym poinformować, że Polski Związek Kajakowy i Miasto Nowy Sącz zgłosiło akces o organizację Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w 2025 roku, które odbędą się na nowo powstałym torze na rzece Dunajec w Nowym Sączu. Dzięki współpracy z Prezydentem miasta prowadzimy działania mające na celu zmianę przeznaczenia terenów przy ulicy Rybackiej w Nowym Sączu. Po przeprowadzeniu tej procedury istnieje duża szansa, że na tych terenach powstanie nowa siedziba klubu, która będzie stanowić idealne zaplecze dla planowanego toru kajakowego na Dunajcu, jak również stworzy optymalne warunki treningowe dla zawodników – dodaje Bogdan Popiela.

Czytaj także: Koniec zmagań w Ekstraklasie. Sądecki trener i jego drużyna liderem tabeli [ZDJĘCIA]

Fot: Facebook / Dariusz Popiela

Reklama