Skrzyżowanie w Nowym Sączu wśród najniebezpieczniejszych w Polsce. Będzie pod nadzorem

Skrzyżowanie w Nowym Sączu wśród najniebezpieczniejszych w Polsce. Będzie pod nadzorem

Wśród trzech najbardziej zagrożonych wypadkami i kolizjami skrzyżowań, obok tych z Łodzi i Warszawy znalazło się przecięcie ul. Królowej Jadwigi i ul. Kilińskiego w Nowym Sączu, a więc rondo Solidarności, pod „białym klasztorem”. Skrzyżowania te zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z tym znajdą się pod nadzorem Inspekcji Transportu Drogowego.

W sumie na 30 skrzyżowaniach w 18 miastach Polski pojawią się systemy monitorujące wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Jednostka CANARD ogłosiła przetarg na ich zakup i dostawę. Urządzenia będą działać na zasadzie tzw. wideodetekcji.

– Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). Deklarowane przez producentów możliwości urządzeń, zostaną sprawdzone w trakcie testów przeprowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków drogowych – informują przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Jak wyjaśniają, podczas typowania miejsc do wprowadzenia stałej kontroli brano pod uwagę także charakter najbliższej okolicy, czyli na przykład bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, czy infrastruktury przeznaczonej dla pieszych lub transportu zbiorowego. Jeśli na wybranych skrzyżowaniach nie będzie możliwości instalacji urządzeń, pojawią się one na tych z listy rezerwowej.

Nowe urządzenia to kolejny etap rozbudowy systemu fotoradarowego w Polsce. W ramach projektu trwa też procedura zakupu 11 pojazdów wyposażonych w mobilne urządzenia rejestrujące. W trakcie są też prace nad wprowadzeniem kontroli z wykorzystaniem nowych 26 fotoradarów. Jeden z nich stanie w Naściszowej (gmina Chełmiec), o czym pisaliśmy już w styczniu ubiegłego roku TUTAJ. Umowę na zakup i instalację urządzeń podpisano w listopadzie 2020 r. Pierwsze z 26 nowych urządzeń mają zostać zainstalowane do końca maja 2021, a ostatnie do końca lutego 2022.

źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego

fot. archiwum PSP w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook