Sądeczanie z wizytą w konińskiej spalarni odpadów

Sądeczanie z wizytą w konińskiej spalarni odpadów

Trwają działania informacyjno-konsultacyjne związane z projektem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów w Nowym Sączu. Spółka Newag zorganizowała bezpłatny wyjazd studyjny do spalarni w Koninie.

O tym, jak w praktyce działa spalarnia, mogło się przekonać 25 mieszkańców Nowego Sącza podczas wyjazdu studyjnego zorganizowanego w dniach 31 marca – 1 kwietnia. Uczestnicy odwiedzili instalację, która od grudnia 2015 r. produkuje prąd i ciepło z 94 tys. to odpadów rocznie wytwarzanych przez mieszkańców Konina i 36 gmin w regionie. Wizytowano między innymi hermetyczną halę rozładunkową i bunkier na odpady oraz sterownię. Zaprezentowano proces funkcjonowania instalacji, począwszy od dostaw, aż po wieloetapowy system oczyszczania spalin oraz produkcję prądu i ciepła. Mieszkańcy mogli przekonać się, że wokół obiektu nie czuć żadnych uciążliwych zapachów.

System podciśnienia skutecznie zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz instalacji. Przed rozpoczęciem inwestycji mieszkańcy mieli sporo pytań, wątpliwości i obaw. Ostatnie 7 lat funkcjonowania zakładu pokazało, że nie było się czego bać. Instalacja w sposób bezpieczny dla otoczenia i środowiska zagospodarowuje odpady oraz produkuje energię dla mieszkańców – mówi Elżbieta Streker-Dembińska Dyrektor Techniczna zakładu.

Wyjazd studyjny, to element działań informacyjno-konsultacyjnych. W lutym i marcu zorganizowano punkty informacyjno-konsultacyjne, które funkcjonowały na terenie osiedli: Nawojowska, Wojska Polskiego, Zawady, Przydworcowe, Centrum, Gorzków, Kaduk i Stare Miasto. Pod koniec ubiegłego roku odbyły się także spotkania inwestora z radnymi miasta oraz przedstawicielami osiedli sąsiadujących z Newagiem. W marcu 2022 r. eksperci Newagu spotkali się z zarządami osiedli z terenu Nowego Sącza oraz odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców.

Projekt budowy instalacji do odzysku energii z odpadów w Nowym Sączu znajduje się obecnie na etapie analiz uwzględniających kryteria środowiskowe, formalno-prawne, finansowe, logistyczne i społeczne. Weryfikacji podlega także lokalizacja instalacji. Żadna wiążąca decyzja w sprawie inwestycji nie zapadła. Zgodnie z przepisami, etap decyzyjny oraz formalne konsultacje z udziałem społeczeństwa odbędą się po złożeniu raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Reklama