Sądeczanie z wizytą w konińskiej spalarni odpadów

Sądeczanie z wizytą w konińskiej spalarni odpadów

Trwają działania informacyjno-konsultacyjne związane z projektem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów w Nowym Sączu. Spółka Newag zorganizowała bezpłatny wyjazd studyjny do spalarni w Koninie.

O tym, jak w praktyce działa spalarnia, mogło się przekonać 25 mieszkańców Nowego Sącza podczas wyjazdu studyjnego zorganizowanego w dniach 31 marca – 1 kwietnia. Uczestnicy odwiedzili instalację, która od grudnia 2015 r. produkuje prąd i ciepło z 94 tys. to odpadów rocznie wytwarzanych przez mieszkańców Konina i 36 gmin w regionie. Wizytowano między innymi hermetyczną halę rozładunkową i bunkier na odpady oraz sterownię. Zaprezentowano proces funkcjonowania instalacji, począwszy od dostaw, aż po wieloetapowy system oczyszczania spalin oraz produkcję prądu i ciepła. Mieszkańcy mogli przekonać się, że wokół obiektu nie czuć żadnych uciążliwych zapachów.

System podciśnienia skutecznie zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz instalacji. Przed rozpoczęciem inwestycji mieszkańcy mieli sporo pytań, wątpliwości i obaw. Ostatnie 7 lat funkcjonowania zakładu pokazało, że nie było się czego bać. Instalacja w sposób bezpieczny dla otoczenia i środowiska zagospodarowuje odpady oraz produkuje energię dla mieszkańców – mówi Elżbieta Streker-Dembińska Dyrektor Techniczna zakładu.

Wyjazd studyjny, to element działań informacyjno-konsultacyjnych. W lutym i marcu zorganizowano punkty informacyjno-konsultacyjne, które funkcjonowały na terenie osiedli: Nawojowska, Wojska Polskiego, Zawady, Przydworcowe, Centrum, Gorzków, Kaduk i Stare Miasto. Pod koniec ubiegłego roku odbyły się także spotkania inwestora z radnymi miasta oraz przedstawicielami osiedli sąsiadujących z Newagiem. W marcu 2022 r. eksperci Newagu spotkali się z zarządami osiedli z terenu Nowego Sącza oraz odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców.

Projekt budowy instalacji do odzysku energii z odpadów w Nowym Sączu znajduje się obecnie na etapie analiz uwzględniających kryteria środowiskowe, formalno-prawne, finansowe, logistyczne i społeczne. Weryfikacji podlega także lokalizacja instalacji. Żadna wiążąca decyzja w sprawie inwestycji nie zapadła. Zgodnie z przepisami, etap decyzyjny oraz formalne konsultacje z udziałem społeczeństwa odbędą się po złożeniu raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.