Sądecki kościół „awansuje” do rangi sanktuarium świętej od spraw beznadziejnych

Kościół Matki Bożej Niepokalanej od soboty „awansuje” do rangi sanktuarium. Jego patronką będzie Święta Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych. Decyzję w tej sprawie podjął Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż, a nowinę ogłosił ksiądz proboszcz Czesław Paszyński podczas wrześniowej nowenny ku czci Św. Rity. Oficjalne ogłoszenie kościoła sanktuarium nastąpi podczas dorocznego odpustu ku czci świętej – w najbliższą niedzielę, 19 maja. Nowy Sącz będzie miał pierwsze sanktuarium Świętej Rity w Polsce.

Kult świętej Rity w kościele Matki Bożej Niepokalanej, popularnie zwany Białym Klasztorem trwa od 26 lat  kiedy to poświęcono obraz namalowany przez miejscowego
artystę Bernarda Wójcika, a ufundowany przez sądeczankę, mieszkającą we Francji  -Janinę Habelę-Juin, jako wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę wolności, o którą pani Janina prosiła w czasie stanu wojennego.

Przez 26 lat kościół MBN był świadkiem uzdrowień, wielu otrzymanych łask, składanych świadectw i obecności pielgrzymów przybywających z całej Polski. Prośby na comiesięczną nowennę, odprawianą w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18. transmitowaną również w internecie, trafiają do nas nawet z zagranicy” – piszą gospodarze parafii zapraszając na odpust i główne obchody uroczystości, które odbędą się podczas uroczystej mszy o godzinie 12.00 w niedzielę 19 maja.

Więcej o kulcie Świętej Rity można przeczytać na stronie http://sw-rita.pl.

Św. Rita urodziła się niedaleko Asyżu we Włoszech w małej górskiej miejscowości Rocca- Porena w roku 1381. Imię otrzymane na chrzcie jest zdrobnieniem od Margarita /perła/. Już w dzieciństwie jej marzeniem było poświęcenie się życiu zakonnemu. Rodzice zadecydowali jednak inaczej. Sami byli już posunięci w latach chcieli więc zapewnić córce bezpieczną przyszłość przez wydanie jej za mąż.
Poddając się ich woli poślubiła Pawła de Ferdynand. Jej życie małżeńskie było bardzo trudne. Ciężko rannemu w wyniku konfliktów z przeciwnikami politycznymi mężowi wyprosiła przed śmiercią pojednanie z Bogiem. Będąc wdową sama wychowywała dwóch synów bliźniaków. Obaj jej synowie umarli podczas zarazy.
Po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru Sióstr Augustianek w pobliskiej
miejscowości Cascia. W klasztorze tym spędziła resztę swojego życia. Zmarła 22 maja 1457 roku. Ciało św. Rity mimo upływu czasu pozostało nienaruszone.  Uroczystej kanonizacji dokonał papież Leon XIII w 1900 roku.

Chcesz zmieniać świat? Zacznij od siebie

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.