Sądecki kościół „awansuje” do rangi sanktuarium świętej od spraw beznadziejnych

Sądecki kościół „awansuje” do rangi sanktuarium świętej od spraw beznadziejnych

Kościół Matki Bożej Niepokalanej od soboty „awansuje” do rangi sanktuarium. Jego patronką będzie Święta Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych. Decyzję w tej sprawie podjął Biskup Ordynariusz Andrzej Jeż, a nowinę ogłosił ksiądz proboszcz Czesław Paszyński podczas wrześniowej nowenny ku czci Św. Rity. Oficjalne ogłoszenie kościoła sanktuarium nastąpi podczas dorocznego odpustu ku czci świętej – w najbliższą niedzielę, 19 maja. Nowy Sącz będzie miał pierwsze sanktuarium Świętej Rity w Polsce.

Kult świętej Rity w kościele Matki Bożej Niepokalanej, popularnie zwany Białym Klasztorem trwa od 26 lat  kiedy to poświęcono obraz namalowany przez miejscowego
artystę Bernarda Wójcika, a ufundowany przez sądeczankę, mieszkającą we Francji  -Janinę Habelę-Juin, jako wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę wolności, o którą pani Janina prosiła w czasie stanu wojennego.

Przez 26 lat kościół MBN był świadkiem uzdrowień, wielu otrzymanych łask, składanych świadectw i obecności pielgrzymów przybywających z całej Polski. Prośby na comiesięczną nowennę, odprawianą w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18. transmitowaną również w internecie, trafiają do nas nawet z zagranicy” – piszą gospodarze parafii zapraszając na odpust i główne obchody uroczystości, które odbędą się podczas uroczystej mszy o godzinie 12.00 w niedzielę 19 maja.

Więcej o kulcie Świętej Rity można przeczytać na stronie http://sw-rita.pl.

Św. Rita urodziła się niedaleko Asyżu we Włoszech w małej górskiej miejscowości Rocca- Porena w roku 1381. Imię otrzymane na chrzcie jest zdrobnieniem od Margarita /perła/. Już w dzieciństwie jej marzeniem było poświęcenie się życiu zakonnemu. Rodzice zadecydowali jednak inaczej. Sami byli już posunięci w latach chcieli więc zapewnić córce bezpieczną przyszłość przez wydanie jej za mąż.
Poddając się ich woli poślubiła Pawła de Ferdynand. Jej życie małżeńskie było bardzo trudne. Ciężko rannemu w wyniku konfliktów z przeciwnikami politycznymi mężowi wyprosiła przed śmiercią pojednanie z Bogiem. Będąc wdową sama wychowywała dwóch synów bliźniaków. Obaj jej synowie umarli podczas zarazy.
Po śmierci męża i synów wstąpiła do klasztoru Sióstr Augustianek w pobliskiej
miejscowości Cascia. W klasztorze tym spędziła resztę swojego życia. Zmarła 22 maja 1457 roku. Ciało św. Rity mimo upływu czasu pozostało nienaruszone.  Uroczystej kanonizacji dokonał papież Leon XIII w 1900 roku.

Chcesz zmieniać świat? Zacznij od siebie

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama