RZECZ Z DRUGIEJ STRONY – NOWA TRASA ZWIEDZANIA W SĄDECKIM PARKU ETNOGRAFICZNYM

RZECZ Z DRUGIEJ STRONY – NOWA TRASA ZWIEDZANIA W SĄDECKIM PARKU ETNOGRAFICZNYM

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu realizuje zadanie pn. „Rzecz z drugiej strony – nowa trasa zwiedzania w Sądeckim Parku Etnograficznym”, dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Wspieranie działań muzealnych”.

Ekspozycja stała w sądeckim skansenie to ponad 80 obiektów wiejskiej architektury, przeniesionych z terenu historycznej Sądecczyzny, oraz ponad 7000 eksponatów, które prezentowane zgodnie ze szczegółowymi scenariuszami wnętrz skansenowskich, budują obraz dawnej wsi. Celem zadnia jest modernizacja wystawy Sądeckiego Parku Etnograficznego poprzez wprowadzenie nowej trasy zwiedzania „nadbudowanej” na dotychczasowej stałej ekspozycji. Trasa zakłada  odwrócenie perspektywy zwiedzania – wyjście od szczegółu, czyli eksponatu (rzeczy), który będąc częścią stałej wystawy zawiera szereg treści, mogących jednak łatwo umknąć uwadze zwiedzającego. Trasę będzie tworzyło 120 przedmiotów, wybranych w kolejnych obiektach skansenu tak, by możliwie szeroko opowiedzieć o kulturze i historii regionu. Znajdą się wśród nich zarówno unikatowe dzieła wiejskiego rzemiosła, sztuki sakralnej, meblarstwa czy plastyki obrzędowej, jak i przedmioty codziennego użytku, sprzęty, narzędzia czy tzw. „domowe graty”.

Trasa zostanie przygotowana tak, by zainteresować możliwie szerokie grono odbiorców. Znajdą się na niej zarówno popularno-naukowe opisy, jak i wyczerpujące noty, adresowane do specjalistów i osób dociekliwych, chcących poszerzyć fachową wiedzę z zakresu etnografii, sztuki i historii regionu. Zostaną zamieszczone także proste opisy, dostępne dla szukających podstawowych informacji. Innowacyjną częścią trasy będzie filmowy katalog wystawy, złożony z krótkich filmów, zrealizowanych na ekspozycji skansenu, a pokazujących w detalach wybrane przedmioty.

Dla osób niewidomych i słabowidzących trasa zwiedzania zostanie udostępniona poprzez audiodeskrypcję wybranych eksponatów i obiektów, przygotowaną w formie plików mp3. By lepiej odtworzyć w wyobraźni elementy ekspozycji, będzie można także skorzystać z makiety dotykowej sądeckiego skansenu oraz kopii eksponatów i ich detali.

Materiały zostaną zamieszczone w zakładce nowej trasy zwiedzania utworzonej na stronie internetowej Muzeum (w istniejącej zakładce oddziału Sądecki Park Etnograficzny oraz w systemie beaconów znajdujących się na ekspozycji. Trasa będzie wyznaczona i opisana na mapach skansenu przygotowanych w ramach zadania. Zwiedzający skansen, kierując się nią, będą mogli korzystać z materiałów zamieszczonych na stronie, samodzielnie odkrywając i budując obraz dawnej wsi zapisany w poszczególnych przedmiotach.

Nowa trasa zwiedzania będzie udostępniania od 17 listopada tego roku.

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Organizatorzy:

Reklama