Projekt domu – estetyka czy funkcjonalność?

Projekt domu – estetyka czy funkcjonalność?

Wybór projektu domu to bardzo poważna decyzja. Jej skutki będziesz odczuwać przez lata. To od niej w dużej mierze zależeć będzie, czy dom spełni twoje oczekiwania. Jak wybrać najlepszy projekt? Kierować się bryłą budynku, konstrukcją dachu, rozkładem pomieszczeń, liczbą domowników czy też propozycją projektu tarasu?

  1. Projekt domu – estetyka czy funkcjonalność?
  2. Od czego zależy wybór odpowiedniego projektu?
  3. Jak ocenić funkcjonalność projektu domu?

Projekt domu – estetyka czy funkcjonalność?

Dostępne na rynku projekty domow są obecnie bardzo różnorodne, dzięki czemu właściwie każdy może znaleźć coś dla siebie. Pojawia się jednak pytanie, czym kierować się przy wyborze, aby spośród tej bardzo bogatej oferty postawić na projekt, który sprawi, że powstały dom spełni oczekiwania jego mieszkańców. Przede wszystkim należy rozstać się z przekonaniem, że wybiera się dom, bo jest „ładny”. Oczywiście kwestia estetyki, wybór elewacji i ogólny wygląd domu mają bardzo duże znaczenie, natomiast kluczowe jest przede wszystkim, aby dom spełniał postawione przed nim zadanie. Przede wszystkim ma być wygodny i funkcjonalny. To, czy podoba ci się bryła, powinno mieć więc nieco mniejsze znaczenie, od tego, czy w środku rozkład pomieszczeń jest funkcjonalny, jest ich tyle, ile potrzebujesz, są one logicznie ze sobą połączone. Oczywiście estetykę i wysoką funkcjonalność da się ze sobą połączyć i znaleźć projekt, który spełnia obydwa te warunki, natomiast aby tak się stało, najpierw trzeba szukać projektów funkcjonalnych, a spośród nich dopiero wybierać te, które odpowiadają ci także pod kątem estetyki.

Od czego zależy wybór odpowiedniego projektu?

Znalezienie funkcjonalnego i właściwie zaplanowanego projektu wymaga od inwestora podjęcia kilku wstępnych czynności. Chodzi o ustalenie, czy projekt spełnia wytyczne z planu zagospodarowania terenu oraz czy umożliwia zrealizowanie potrzeb domowników. Zacząć trzeba więc od:

  • analizy planu miejscowego lub warunków zabudowy – gmina ustala je dla każdej działki, są one powszechnie dostępne;
  • analizy wymiarów działki, możliwości odpowiedniego usytuowania domu zgodnie z prawem budowlanym, a jednocześnie w taki sposób, który umożliwi zagospodarowanie reszty działki zgodnie z oczekiwaniami inwestora;
  • ustalenia i doprecyzowania własnych wymagań i oczekiwań związanych nie tylko z funkcjonalnością, lecz także samą bryłą domu.

Plan zabudowy przestrzeni podpowie nie tylko, jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy działki oraz jak wysoki może być budynek, lecz także ile kondygnacji może mieć dom, na jaką maksymalną szerokość elewacji frontowej można sobie pozwolić. Będzie to także cenna wskazówka do przyjęcia określonej bryły domu z określeniem układu połaci dachowych, w tym także kąta nachylenia dachu.

Jak ocenić funkcjonalność projektu domu?

Wybierając konkretny projekt domu, koniecznie należy zrekonstruować codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu. Chodzi o wizualizację tego, z jakich pomieszczeń korzystasz, jakie ci są potrzebne, gdzie spędzasz najwięcej czasu. Te same pytania powinien zdać sobie właściwie każdy domownik. W ten sposób możliwe będzie ustalenie potrzeb i oczekiwań poszczególnych domowników i wszystkich razem. Będzie to miało przełożenie na:

  • oczekiwaną powierzchnię domu – nie wszyscy potrzebują dużych domów, potem taką dużą powierzchnię trzeba przecież jeszcze utrzymać; warto więc szukać rozwiązań optymalnych pod względem wielkości;
  • liczbę i wielkość pomieszczeń – liczy się bowiem nie tylko to, jakie miejsca potrzebne są w domu, lecz także gdzie coś robisz, ile w danym pomieszczeniu spędzasz czasu; jeśli mało gotujesz, nie potrzebujesz wielkiej kuchni; jeśli często pracujesz w salonie, może warto zadbać o to, by był bardziej przestronny itp.

Ponadto pamiętaj, że w projekcie trzeba wybrać także rodzaj rozwiązań zastosowanych w kotłowni oraz zaplanować pomieszczenia gospodarcze. Wybrać trzeba będzie także ewentualny taras, balkony, a także rodzaj dachu, choć ten ostatni ściśle będzie związany z całością bryły domu.

Tekst sponsorowany

Reklama