Rząd zapowiada pomoc dla firm. 2 tysiące dla samozatrudnionych i dla ludzi na „zleceniach”.40 proc. pensji pokryje państwo

Tarcza Antykryzysowa o wartości ok. 211 mld zł –  ma być „lekarstwem” na problemy, w jakie pandemia wpędzi polskich przedsiębiorców. Pakiet pierwszej pomocy dla biznesu zakłada przejęcie przez państwo finansowania 40 proc. pracowniczych wynagrodzeń w firmach z problemami, jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz dla osób na umowie zleceniu, oraz 7,5 mld zł wsparcia dla służby zdrowia.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów  – pakiet został przygotowany w ciągu dwóch tygodni od momentu wykrycia w Polsce pierwszej osoby zarażonej wirusem SARS-CoV-2.

wsb3

Pracodawcy będą mogli obniżyć koszty osobowe o 60 proc., pod warunkiem, że nie podejmą decyzji o zwolnieniach. Pozostałe koszty – czyli 40 proc. pensji „na postojowym”  ma wziąć na siebie państwo.

Osoby samozatrudnione, właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, pracownicy, których wiąże z pracodawcą umowa zlecenie, lub umowa o dzieło – jeśli ich dochody spadną – otrzymają jednorazową pomoc w kwocie 2 tys. zł.

Jest też szansa na przesunięcie terminu deklaracji PIT do końca czerwca, a małe i średnie firmy będą mogły starać się o przedłużenie kredytów obrotowych oraz o finansowanie zabezpieczone w 80 proc. gwarancjami de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego.

Służba zdrowia ma zostać zasilona kwotą 7,5 mld zł z przeznaczeniem na walkę z epidemią SARS-CoV-2, na rozwój infolinii , informatyzację oraz rozwój programu Domów Opieki Medycznej dla osób seniorów.

W celu pobudzenia gospodarki przez inwestycje w infrastrukturę, drogi, szpitale, szkoły, cyfryzację, energetykę i biotechnologię, premier zamierza powołać Fundusz Inwestycji Publicznych o wartości 30 mld zł.

Szacunkowa wartość pakietu to 211 mld zł, co stanowi około 10 proc. PKB.

Regulacje  prawne związane z Rządowym Pakietem Antykryzysowym mają zostać wdrożone poprzez specustawę opracowywaną przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami i agendami rządowymi. Projekty poszczególnych ustaw, które mają być wdrażane w ekspresowym tempie powstaną do końca tygodnia – poinformował w środę na Twitterze Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]